1944: bylo vyrobeno plutonium pro bombu svrženou na Nagasaki

Před 75 lety, 6.11.1944 bylo v amerických jaderných laboratořích v Hanfordu vyrobeno plutonium, jež bylo následně použito k sestrojení jedné ze dvou atomových bomb svržených na Japonsko.

Plutonium je vysoce toxický kovový prvek, který je uměle zhotovován bombardováním uranu jádry deuteria, a to hlavně za účelem výroby jaderných zbraní. Použitelný je i jako palivo pro jaderné elektrárny. Obecně jsou však tyto reaktory pokládány za méně bezpečné než klasické uranové vzhledem k vysoké toxicitě plutonia a jeho sloučenin.

Plutonium bylo poprvé vytvořeno již roku 1940 v USA, v jaderné laboratoři v Berkeley na kalifornské univerzitě. Souběžně na vývoji plutonia pracoval i druhý, britský tým v Cambridge. Tento vědecký úspěch zůstal ale utajen vzhledem k probíhající světové válce. Příprava a izolace čistého kovu se uskutečnila 23.2.1941 v Berkeley.

9.8.1945 byla z amerického bombardéru B-29 na japonské přístavní město Nagasaki svržena plutoniová bomba s názvem Fat Man (tlouštík). Puma explodovala ve výšce půl kilometru nad městem a způsobila zničení větší části města a okamžitou smrt asi 40 tisícům jeho obyvatel. Dalších 25 tisíc osob bylo zraněno a tisíce dalších později zemřelo. Americký “tlouštík” tak měl nakonec na svědomí smrt takřka 74 tisíc japonských civilistů.

Titulní foto: Wikipedie. Autor: George R. Caron – Nagasakibomb.jpgAtomic_cloud_over_Hiroshima.jpg, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=12204929