1939: pohřeb Jana Opletala byl národní demonstrací proti německým okupantům

Před 80 lety, 15. listopadu 1939, se uskutečnil pohřeb Jana Opletala.

Jan Opletal se narodil 1.1.1915. Po studiích na gymnáziu v Litovli nastoupil nejprve školu pro záložní důstojníky v Hranicích na Moravě. Po absolvování základní vojenské služby u jezdectva v pražské Ruzyni se rozhodl pro studium medicíny. Do prvního ročníku nastoupil na podzim roku 1936.

Do dalšího života Jana Opletala osudově zasáhla okupace českých zemí nacistickým Německem. 28. 10. 1939, v den výročí založení Československa, se v Praze účastnil protiněmecké demonstrace. Během tvrdých střetnutí s okupační mocí, která se rozhodla demonstraci násilně ukončit, byl Jan Opletal těžce zraněn. Přesto, že byl vzápětí operován ve fakultní nemocnici na Karlově náměstí, umírá 11. listopadu na zánět pobřišnice.

Pohřeb Jana Opletala, ke kterému došlo 15. listopadu 1939, se zúčastnily tisíce studentů. Smuteční tryzna za zavražděného spolužáka se brzy změnila na protinacistickou demonstraci, jejímž bezprostředním důsledkem bylo zavření všech českých univerzit a kolejí. Němci pozatýkali stovky vysokoškoláků, více než 1200 studentů pak bylo posláno do koncentračního tábora Sachsenhausen. Devět studentů a funkcionářů studentských organizací bylo Němci za účast na demonstraci 17. listopadu 1939 dokonce popraveno. 17. listopad byl proto později Mezinárodní unií studentů vyhlášen Mezinárodním dnem studenstva.

Ostatky Jana Opletala byly převezeny do rodného Nákla.

Foto: Wikipedie. Autor neznámý