Zemřel Helmut Kohl – poslední velký Němec

Ve svém domě v Ludwigshafenu včera ve věku 87 let zemřel bývalý německý kancléř Helmut Kohl. Když kráčel po ulici, už zdálky díky své robustní postavě budil respekt. Respektován by byl ale jistě i tak. Díky tomu, co v politice za svůj život vykonal.

17- 6. 2017 – Praha

Kohlovi se dostalo přízviska Sjednotitel. Právě jemu se podařilo, v co nikdo z jeho generace už asi nedoufal. Překonat výsledky druhé světové války tím, že takřka půl století od této tragické události znovu přivedl do jednoho státu obyvatele západního a východního Německa. Dokázal tak využít mimořádné dějinné konstelace, kdy Sovětský svaz, zmrtvělý několika dekádami státně plánovaného hospodářství a současně ideově podlomený reformami, které mu naservíroval Michail Gorbačov, neměl náhle dost sil ani odhodlání, aby dál držel pod krkem celé své komunistické impérium. Helmut Kohl toho využil a vykoupil východní Němce ze sovětského otroctví. 3. 10. 1990 zanikla NDR. Německo se 45 let po konci druhé světové války znovu stalo mocností evropského formátu.

Helmut Kohl byl ale nejen kancléř – Sjednotitel, jak se mu začalo záhy říkat, ale také kancléř – usmiřovatel. Podařilo se mu navázat skutečně hluboké osobní přátelství s francouzským prezidentem Françoisem Mitterrandem. Ten během druhé světové války bojoval proti německým okupantům coby člen francouzského hnutí odporu. Přátelství, které mezi oběma muži existovalo, bylo symbolem, že se odvěkou rivalitu mezi Francií a Německem skutečně podařilo překonat. V roce 1984 se Kohl setkal s Mitterrandem u Verdunu, kde se oba státníci chytli za ruce a společně vzdali hold obětem jedné z největších bitev první světové války. Ve stejném roce Kohl jako vůbec první německý kancléř promluvil v izraelském knesetu. V době 40. výročí konce druhé světové války pozval Helmut Kohl amerického prezidenta Ronalda Reagana, aby společně navštívili koncentrační tábor Bergen-Belsen a vojenský hřbitov v Bitburgu.

Helmut Kohl stál v čele německé spolkové vlády 16 let. Po čtvrt století byl předsedou Křesťanskodemokratické unie (CDU). Jak se o něm jednou vyjádřil George Bush starší, „Helmut byl skála.“ Byl nezdolná opora, o kterou se mohlo s důvěrou opřít nejen Německo, ale i celá Evropa.

Přesto se ani on neubránil jistým pochybením. V roce 1999 vypukl skandál týkající se financování jeho strany z nelegálních zdrojů. Tehdejší generální sekretářka CDU Angela Merkelová se od Kohla distancovala. Kohl se pak stáhl z politiky, i když poslanecký mandát vykonával až do roku 2002. S nynější německou kancléřkou měl Kohl dosti ambivalentní vztah. V počátcích její kariéry nad ní držel ochrannou ruku. Merkelové se kvůli tomu začalo říkat „Kohlovo děvče“. Později, když už nebyl v police, označil politiku Merkelové za nebezpečnou. Podle týdeníku Der Spiegel měl prohlásit: „Ničí Evropu, kterou jsem budoval.“

Kohl kritizoval Merkelovou za nezvládnutou dluhovou krizi v eurozóně a také se mu nelíbil její tvrdý postoj vůči Rusku. V dubnu 2016 během migrační krize Kohl odmítl otevřený přístup německé vlády k přijímání imigrantů. Pro list Tagesspiegel am Sonntag napsal: „Řešení leží v postižených regionech. Neleží v Evropě. Evropa se nemůže stát novým domovem pro miliony lidí v nouzi z celého světa.“

Helmut Kohl byl skutečný německý státník, a jako takový měl vždy na srdci především zájmy Němců a Evropanů.  Poslední velký Němec včera zemřel. S Helmutem Kohlem na věčnost odchází i cosi ze starého ducha Evropy.

 

Nezávislé noviny

Foto: Helmut Kohl. Zdroj: Autor: Bundesarchiv, B 145 Bild-F074398-0021 / Engelbert Reineke / CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0 de, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5471519