Výchova levicových skautů

Třicet let svobody – tak se nazývá seminář pořádaný v Praze o tomto víkendu Skautským institutem. Hosté, kteří na něm vystoupí, ale se svobodou mají mnohdy jen málo společné.

Zřizovatelem Skautského institutu je Junák – český skaut. Tedy organizace navazující na myšlenky svého zakladatele, A. B. Svojsíka. Ten Junáka založil v červnu roku 1914. Organizace měla za cíl vychovávat českou mládež v duchu vlastenectví, což jí ovšem vždy činilo krajně podezřelou v období totalitních režimů. V době okupace českých zemí nacistickým Německem za 2. světové války a později též v čase komunistického režimu došlo k jejímu zákazu.

Dnes organizace Junák – český skaut ve svých řadách sdružuje přes 2000 oddílů české mládeže. Podle wikipedie se letních junáckých táborů účastní desetitisíce dětí. Junák tedy stále představuje v životě českých dětí důležitý prostor seberealizace.

V současnosti se ale bohužel zdá, že se Junák odklání od svých tradic, kdy vychovával k vlastenectví a demokracii. Plyne tak například z akce Třicet let svobody, kterou o tomto víkendu pořádá Skautský institut, jehož zřizovatelem je právě Junák – český skaut. Na stránkách institutu se uvádí, že důvodem k jeho existenci je péče o paměť skautingu a její popularizace. „Nezůstáváme ale jen v minulosti,“ píše se na stránkách institutu, „a ptáme se, jakou stopu nechává skauting na světě. Vytváříme prostor pro setkávání, debatu a hledání nových impulsů.“

Tweet upozorňující na seminář Skautského institutu „Třicet let svobody“

Složení hostů, které si k debatě o svobodě Skautský institut vybral, je poněkud zvláštní. Mezi hosty zasedne například Jiřina Šiklová, která byla členkou Komunistické strany Československa už v padesátých letech minulého století, dala by se tedy nazvat stalinistkou. Její pozdější angažmá v řadách Charty 77 její vinu za účast na totalitním režimu nijak neumenšuje. Dalším pozvaným je Jiří Drahoš, který se u velké části české veřejnosti zdiskreditoval svým podpisem tzv. Výzvy vědců, chápané jako akt „vítačství“, tj. otvírání naší země imigrantům z islámských zemí. Novináře zastupuje Jindřich Šídlo, který psal dříve pro bakalovské Hospodářské noviny, dnes působí na serveru Zprávy Seznam. Připomeňme, že se jedná o stejné médium, kde působí i čeští paparazzi Jiří Kubík a Sabina Slonková. Zprávy Seznam například neváhaly zveřejnit rozhovor se synem Andreje Babiše, přestože věděly, že Andrej Babiš ml. trpí v současnosti závažnými psychickými problémy. Celý rozhovor natočili Kubík a Slonková tajnou kamerou ukrytou v brýlích. Etické principy tedy zjevně nejsou věcí, která by se v tomto médiu nějak řešila. Důvěru nevzbuzuje ani další pozvaný novinář , Jakub Železný z České televize. Česká televize, jinak veřejnoprávní médium, je už notoricky známa svým často tendenčně vedeným zpravodajstvím v duchu probruselské levicové propagandy.

Je tedy otázkou, co může bývalá kovaná stalinistka Šiklová, novinář z bulvárního serveru Zprávy Seznam Jindřich Šídlo, či Jakub Železný z České televize sdělit českým dětem. Nezávislé noviny se domnívají, že více než o svobodě a vlastenectví bude tématem setkání probruselská propaganda ve stylu multikulturalismu, „ochrany“ menšin, prosazování genderismu a další oblíbená témata současného neomarxismu alias liberální demokracie.

Je si vedení Junáka – českého skauta vědomo, koho se si do svých programů zve? Pokud ano, česká veřejnost by si měla začít klást otázku, kam se tato mládežnická organizace pod současným vedením asi ubírá?

Nezávislé noviny

Náhledové foto: Znak skautského hnutí. Zdroj: Autor: Created by User:Kintetsubuffalo. A fleur-de-lis positioned on a trefoil, in the original Scouting colors chosen by Lord Baden-Powell. To be used as a non-trademark Scouting logo where questions of legality are involved. Latest edits: Lokal_ProfilPrevious edits Kintetsubuffalo (original), Time3000, UserB and Kaboom88 – Tento soubor byl odvozen z: Scout logo2.svgMade fleur-de-lis and trefoil symmetric, filled in the trefoil, removed the shade behind the stars and increased their size., CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4967167