Volební nejistota v Británii. V předvečer voleb do Dolní sněmovny by se mohli stát vítězi vládní konzervativci, stejně jako opoziční labouristé. Šance jsou fifty-fifty

  1. 6. 2017 – Praha

Takové napětí Velká Británie již dlouho nezažila. Stačil měsíc a dosud vládnoucí konzervativci doslova prošustrovali luxusní náskok dvaceti procentních bodů, který by jim býval umožňoval získat pohodlnou většinu a tím i dobrou výchozí pozici pro další evropská vyjednávání o brexitu. Analytici se nemohou shodnout, zda na vině je hloupost toryů, kteří v kampani otevřeli otázku zvýšení daňové zátěže pro obyvatelstvo, aby bylo kde brát na důchody, nebo série teroristických činů, které do jisté míry zpochybnily stávající model multikulturní společnosti.

Jisté je, že Jeremy Corbyn, stojící v čele Labouristické strany, není náhle považován za outsidera voleb, ale naopak jednoho z horkých favoritů na vítěze. Během pouhého měsíce se mu totiž podařilo smazat drtivý náskok, který si vládnoucí Konzervativní strana udržovala a nyní se zdá, že přebral iniciativu. Podařilo se mu to zřejmě i za pomoci médií, která přestala vůdce Labouristické strany prezentovat jako tak trochu potřeštěného levicového revolucionáře a místo toho se více zaměřila na obsah jeho politického programu.

Vůdce labouristů se v rozhovoru pro list Guardian ohradil proti nařčení premiérky Mayové, která o něm prohlásila, že je nedostatečně vlastenecký a vůči terorismu zastává příliš měkký postoj. V souvislosti s brexitem Mayová uvedla, že Corbyn „nevěří v Británii“. Corbyn označil prohlášení Mayové za absolutní nesmysl. „Hodlám hrát ve světě konstruktivní roli. Chci, abychom v Británii měli slušnou a harmonickou společnost. Dělá mě to snad nějak antibritským? To je opravdu směšný argument. Je to vlastně až urážlivé, “ řekl Corbyn na adresu premiérky. 

Na fotbal s německou kancléřkou 

V souvislosti s vyjednáváním o podmínkách brexitu Corbyn zopakoval svá dřívější tvrzení, že při vyjednávání s německou kancléřkou a francouzským prezidentem by zastával konstruktivní postoje. Tím se rovněž odlišil od Theresy Mayové, která naopak již dříve Brusel obvinila z pokusů o vměšování se do britských voleb. „V případě našeho vítězství bychom okamžitě a bez nároků na reciprocitu garantovali práva evropských občanů žijících v Británii,“ uvedl Corbyn.

O německé kancléřce Angele Merkelové prohlásil, že doufá, že by stejná práva poskytla i britským občanům žijícím v Německu a na kontinentu. Nicméně by to nebylo předmětem nějakého vyjednávání, protože labouristé by práva evropských občanů v Británii zaručili tak jako tak. Dále řekl, že by kancléřku rád uvítal na stadionu Emirates, kde by se společně podívali na zápas Arsenalu, a navázali tak vzájemně přátelské vztahy. „S Angelou Merkelovou se můžeme klidně bavit jak o fotbale, tak o brexitu. Rád bych jí řekl, jak se mi líbí klubový model fotbalu, jaký praktikují v Německu. Pak bych jí pozval na zápas Arsenalu.“

Obranná střelba a právo na život

Corbyn se v rozhovoru pro Guardian dále vyjádřil k nařčení ze strany konzervativců, že je proti střelbě do lidí. Vůdce labouristů řekl, že akce policejních složek, které v sobotu večer na London Bridge přivodily smrt třem teroristům, měla jeho plnou podporu. „Policisté chránili sebe a chránili nevinné lidi. Jednalo se tedy o odpovídající reakci,“ uvedl Corbyn, který celou akci označil jako „obrannou střelbu“. O horečné aktivitě Mayové, která vyzývá k rozhodným krokům proti terorismu, Corbyn prohlásil, že v řadách policie, hasičů a vězeňské služby je velké množství lidí, kteří by Mayovou okamžitě vyzvali k rezignaci, pokud by byla stále v čele ministerstva vnitra.

Hop nebo trop

Corbyn se nijak netají, že se už tak trochu vidí jako vítěz čtvrtečních voleb. Podle jeho mínění se průběh kampaně zcela otočil, když se labouristům podařilo vymazat náskok dvaceti procent, který si zpočátku před nimi vládnoucí konzervativci udržovali. „Labouristická strana je teď v té nejlepší kondici. Ze všech stran dostává skutečně masivní podporu,“ mne si Corbyn spokojeně  ruce.

Jedna z prvních věcí, které by Corbyn udělal, pokud by volby skutečně vyhrál, by byl telefonát do Bílého domu. Corbyn by se prý pokusil prezidenta USA přesvědčit, aby svůj odmítavý postoj k pařížské úmluvě o omezení emisí skleníkových plynů znovu zvážil. Předmětem jeho hovoru by byla také žádost, aby Trump změnil způsob, jakým se vyjadřuje na adresu londýnského starosty. Americký prezident na svém twitterovém účtu starostu Khana opakovaně kritizoval za to, že po atentátu v Londýně prohlásil, aby se lidé neznepokojovali zvýšenou přítomností policie v ulicích, protože prý není důvod k panice. „Požádal bych ho, zda by své chování nepřehodnotil. Není přece možné, aby se podobným způsobem mluvilo o někom, kdo byl zvolen starostou našeho největšího města,“ myslí si Corbyn.

 

Nezávislé noviny, Guardian. Foto: Jeremy Corbyn. By Sophie Brown – https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Jeremy_Corbyn_speaking_at_the_Labour_Party_General_Election_Launch_2017.jpg, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=59060537