Volba mezi cholerou a morem. Slovensko si vybralo choleru

V druhém kole prezidentských voleb zvítězila Zuzana Čaputová a stala se tak historicky první ženou v čele Slovenské republiky. Jejímu soupeři v druhém kole, Maroši Šefčovičovi, se nepodařilo zvrátit předvolební odhady a boj o prezidentský úřad prohrál.

Volby poznamenala nízká účast voličů. Potvrdily se tak odhady těch, kdo předpokládali, že Slováky nepřiměje jít k volbám ani možnost vybrat si ze dvou zel to menší. V druhém kole měli totiž na výběr mezi „neziskovkářkou“ Zuzanou Čaputovou, známou svým nekritickým postojem k Evropské unii a její současné neomarxistické politice, a Marošem Ševčovičem, současným místopředsedou Evropské komise. Ševčovič byl navíc na počátku své politické kariéry členem Komunistické strany Československa, ze které vystoupil po sametové revoluci, když pochopil, že etapa budování reálného socialismu nejspíš definitivně skončila. Jedná se tedy o bezpáteřního oportunistu, typ, mající obdobu například na české politické scéně v osobě Pavla Teličky.

Slovenský volič tak neměl v druhém kole prezidentských voleb skutečně příliš na výběr. Mohl si vybrat mezi nekritickou obdivovatelkou Evropské unie, vedenou euromarxisty, a exkomunistou, zastupujícím Slovensko přímo ve vedení Evropské unie. Tomu se říká volba mezi cholerou a morem. Slovensko si o víkendu vybralo choleru.

NN