V USA se prodává rukopis Arthura Conana Doyla. Povídka se Sherlockem Holmesem má vynést kolem půl milionu dolarů

Povídku Tančící figurky Sir Arthur Conan Doyle vydal v roce 1903 v časopisu Strand Magazine. Společně s dalšími dvanácti dnes tvoří cyklus zvaný Návrat Sherlocka Holmese. Rukopis povídky, který jde momentálně do aukce, je cenný pro dodatky, které umožňují pochopit techniku autorova psaní.

Se zprávou o chystané dražbě přišel britský deník the Mirror. Pokud vše proběhne dobře, úder kladívka v aukční síni Heritage Auctions v americkém Dallasu odklepne částku půl milionu dolarů. Tolik, a možná ještě mnohem více, bude muset zaplatit šťastlivec, který zatouží po tom mít ve svém domácím trezoru originální rukopis povídky se Sherlockem Holmesem a doktorem Watsonem v hlavních rolích.

Kromě hlavního textu rukopis obsahuje autorovy vlastnoruční dodatky, které ukazují, jak se zápletka postupně vyvíjela a odhalují tak určité finesy, jež Doyle při práci používal.  Podle Sandry Palomino, ředitelky oddělení rukopisů v Heritage Auctions,  jedné z nevětších aukčních síní v USA, byl rukopis stejné povídky naposled nabídnut do aukce před více než 90 lety.

Tančící figurky. Zdroj: Wikipedie

Povídka Tančící figurky je oceňována jako jedna z těch autorových nejzdařilejších. Randall Stock, skutečná autorita v oboru holmesiád, se domnívá, že myšlenka napsat povídku na podobné téma přišla v momentě, kdy se Doyle, pobývající právě v hotelu Hill House v Norfolku, podepsal jedné ženě do knihy, v níž už byly kresby dvou dětí – Gilberta Johna Cubitta a Edith Alice Cubittové. Arthur Doyle pak příjmení obou děcek použil coby jména Holmesova klienta v nové povídce.

 

Nezávislé noviny, the Mirror

Náhledové foto: Sherlock Holmes a jeho neohrožený druh dr. Watson v akci.  Zdroj: Wikipedie. By Sidney Paget (1860 – 1908) (Strand Magazine) [Public domain], via Wikimedia Commons

Foto: Tančící figurky. Zdroj: Wikipedie. By Unknown – This file was derived from  Dancing men.png:, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=20287664