Útok na Sýrii vrhá špatné světlo na celý Západ

Bombardování cílů v Sýrii, jehož se dopustily západní mocnosti, se ve světle nových skutečností jeví jako zcela neodůvodněné. Objevené výrobní kapacity bojovníků podporovaných USA, které ještě před nálety celému světu ukázaly syrské vládní síly, naopak ukazují, že civilisty ve městě Dúmá mohli zavraždit jejich vlastní lidé. 

Vojenské seskupení armád USA, Velké Británie a Francie provedlo dnešní noci masivní letecký útok na cíle v Sýrii. Jak uvedli představitelé oněch států, jednalo se o odpověď na barbarské použití chemických bojových látek ve městě Dúmá proti civilnímu obyvatelstvu. Z útoku, jehož původce se až do spuštění odvetné akce nepodařilo věrohodně doložit, byl nicméně západními zeměmi okamžitě obviněn režim prezidenta Asada. Jelikož se pro zásah proti Asadovi nepodařilo v OSN získat podporu, bylo jeho provedení jasným porušením mezinárodního práva.

Letecké útoky byly vedeny z lodí ve Středozemním moři a rovněž pomocí bombardérů B-1 dislokovaných na americké základně v Kataru. Podle ruských zdrojů se nicméně zhruba dvě třetiny všech odpálených raket podařilo syrské protivzdušné obraně zlikvidovat ještě před tím, než zasáhly cíl. Žádná ze střel nenarušila obranný perimetr kolem ruských základen v Sýrii. Podle západních zdrojů bylo zasaženo vědecké výzkumné středisko v Damašku pro vývoj chemických a biologických zbraní a rovněž několik skladišť údajně obsahujících chemikálie západně od Homsu.

Přes to, že letecký útok armád cizích mocností proti suverénní zemi bez mandátu OSN byl jasným porušením mezinárodního práva, několik států vyjádřilo pro tuto nezákonnou akci pochopení. Kromě států sdružených v alianci NATO se jednalo ještě o Izrael a Turecko. Vesměs země, mající v oblasti své vlastní specifické zájmy.

Syrská agentura SANA už v pátek podle serveru Novinky vydala zprávu, podle níž syrská armáda nalezla po tom, co osvobodila město Aftris, tajné výrobní zařízení na výrobu chemických látek. V laboratoři, patřící údajně bojovníkům protivládní Fronty an-Nusra, byl kromě dílny na výrobu munice nalezen také chlór, zakázaná chemická látka, která byla pravděpodobně použita i během barbarského útoku proti civilistům v Dúmě. Jako velmi pravděpodobnou se tedy jeví možnost, že civilisty v Dúmě mohli zavraždit jejich vlastní lidé. Cílem akce by pak bylo vtažení západních armád do konfliktu, v němž už dlouho tahají za kratší konec. Nezávislé noviny o tom psaly již zde.

Pokud se tyto informace potvrdí, a jejich relevantnost není rozhodně menší, než spolehlivost nijak ověřených informací šířených USA, Velkou Británií a Francií, lze noční útok západních mocností proti suverénní Sýrii chápat nejen jako zcela zbytečný, ale rovněž nezákonný a ostudný pro celou západní civilizaci.

 

Nezávislé noviny, Novinky

Náhledové foto: Letadlová loď USA. Zdroj: fob