Theresa Mayová dostala od britské královny pověření k sestavení vlády

Theresa Mayová je i přes neúspěch ve včerejších volbách nadále odhodlána vést Velkou Británii. O podporu se ale bude muset obrátit na další stranu.

9. 6. 2017 – Praha

Politickým partnerem konzervativců by měla být Demokratická unionistická strana (DUP). Jedná se o největší stranu v Severním Irsku, která má po novém rozdání voličských hlasů v Dolní sněmovně deset křesel. Konzervativní strana by měla utvořit menšinový kabinet, který bude vládnout s podporou DUP. Společně by měli mít  328 poslanců, což by znamenalo mírnou většinu. K získání většiny v Dolní sněmovně, která má 650 poslanců, je zapotřebí 326 křesel.

Theresa Mayová po audienci u královny Alžběty II. předstoupila před novináře s krátkým vyjádřením, v němž je seznámila s pověřením panovnice k sestavení vlády. Mayová řekla, že dnes Spojené království víc než cokoli jiného potřebuje jistotu. Proto hodlá sestavit vládu, která zemi provede vyjednáváním o brexitu. Mayová sdělila, že hodlá dodržet termín zahájení odchodu Velké Británie z Evropské unie, který je už za deset dní, 19. června.

Theresa Mayová po neúspěchu v parlamentních volbách, kdy její Konzervativní strana sice zůstala nejsilnější parlamentní silou, zároveň ale toryové ztratili parlamentní většinu, kterou do té doby měli, musí čelit mnoha výzvám k odstoupení z premiérské funkce.

Například Tim Farron, vůdce liberálních demokratů, Mayové vzkázal, že by se za vyhlášení předčasných parlamentních voleb měla stydět a měla by z toho vyvodit důsledky. „Pokud má jen špetku sebeúcty, podá demisi,“ uvedl Farron. Vůdce liberálních demokratů je zásadním odpůrcem odchodu Británie z Evropské unie a nyní volá po pozastavení tohoto procesu.

Rovněž předsedkyně Skotské národní strany Nicola Sturgeonová dnes vyzvala konzervativní stranu, aby upustila od lehkomyslného postoje , který podle ní zastává ve věci odchodu Velké Británie z Evropské unie. Mayová prý zároveň se ztrátou parlamentní většiny přišla i o veškerou autoritu a důvěryhodnost a měla by proto odstoupit.

K tématu čtěte rovněž zde.

 

Nezávislé noviny, TASR. Foto: Theresa Mayová. Zdroj: Fob