Studentské protesty v Praze

V pravé poledne odstartovaly v Praze protesty studentské mládeže, které svolali pod heslem „#VyjdiVen“ studenti pražské DAMU. Ačkoliv deklarovaným záměrem byl apel na politiky, aby dodržovali ústavní zvyklosti a vláda v demisi nedělala personální změny na úřadech, protest byl v zásadě namířen proti Andreji Babišovi a Miloši Zemanovi.

Studenti, kteří v počtu asi 50 lidí vyšli přesně ve dvanáct hodin před právnickou fakultu Univerzity Karlovy, si vyslechli krátké proslovy, které k nim z balkonu adresovali členové Studentské rady. Mluvčí vyzvali politiky, aby dodržovali ústavní zvyklosti a nepřizpůsobovali si ústavu svým momentálním potřebám. Jeden z proslovů mířil také do vlastních řad, když apeloval na přítomné studenty, aby více chodili mezi lidi a vysvětlovali jim své názorové pozice. „Je třeba chovat se tak, aby se neposiloval dojem, že národ je rozdělen mezi pražskou kavárnu a zbytek společnosti“, zaznělo z balkonu.

Právnická fakulta UK. Foto: NN

Další demonstrace, která se sešla jen o pár desítek metrů dál, na Náměstí Jana Palacha, byla o poznání živější. Účastnili se jí studenti hned několika vysokých škol. Na hlavním schodišti do Rudolfina drželi své transparenty studenti DAMU, kteří byli svolavateli celé akce a v davu byli také nejvíce vidět a slyšet. Zdola jim přihlíželo několik stovek shromážděných vysokoškoláků, hlavně z filozofické fakulty UK a Vysoké školy uměleckoprůmyslové (UMPRUM).

Demonstrace na schodech Rudolfina. Foto: NN

Nejčastěji se ozývaly protesty proti premiérovi v demisi Andreji Babišovi, u něhož protestujícím vadila jeho komunistická minulost a údajná spolupráce s STB, a prezidentovi Miloši Zemanovi. „Putinova děvka,“ skandoval v jednu chvíli dav na adresu českého prezidenta, čímž narážel na Anželinu Diašovou, ukrajinskou aktivistku ze skupiny FEMEN, která stejným způsobem konfrontovala Miloše Zemana ve volební místnosti během prezidentských voleb.

Transparenty v rukou studentů. Foto: NN

Jak reportéři Nezávislých novin zjistili, ani na jedné z demonstrací, které zpravodajsky pokrývali, nezazněla zmínka o dnešním výročí okupace českých zemí vojsky nacistického Německa. Tato událost měla přitom zvláště neblahý důsledek pro české studenty, když 28. 10. 1939 byl během protestů vysokoškolského studentstva smrtelně raněn Jan Opletal. Nacistická okupační moc pak události využila jako záminky pro uzavření českých vysokých škol. Více než 1200 studentů bylo posláno do koncentračního tábora Sachsenhausen a devět studentů a funkcionářů studentských organizací bylo 17. listopadu 1939 popraveno.

Po zhruba 40 minutách organizátoři protestů vyzvali shromážděné občany k pochodu na pražský Hrad. Několik desítek osob výzvy uposlechlo a za hlasitého skandování politických hesel se přes Mánesův most vydalo směrem na Malou stranu. Zbytek demonstrantů se následně v klidu rozešel.

Nezávislé noviny

Náhledové foto: demonstranti na Náměsti Jana Palacha v Praze. Zdroj: NN