STOP stav pro přijímání migrantů do České republiky

Česká vláda až podzimních parlamentních voleb nepřijme na území ČR ani jednoho imigranta. Česko přitom původně mělo do září přijmout přibližně 2600 osob.  

6. 6. 2017

Jak uvedl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), česká vláda se na svém zasedání usnesla, že na základě unijních přerozdělovacích mechanismů již nepřejme žádné migranty. Vláda systém kvót označila za disfunkční a přiznala, že k odmítnutí migrantů ji vedla zhoršená bezpečnostní situace v Evropě.

Milan Chovanec v prohlášení pro média uvedl, že odmítnutí nesystémových kvót považuje za jediné správné řešení. Česká republika pomáhá a i nadále pomáhat bude při řešení migrační krize přímo v místě konfliktu i okolních státech, protože tam to má smysl. Ministerstvo vnitra ČR poslalo v uplynulých dvou letech do krizových oblastí již přes 340 milionů korun, které přispěly například na zajištění lékařské péče nebo zlepšování životních podmínek. Do tzv. hotspotů pak z České republiky vyjelo pomáhat 63 expertů, na činnosti Frontexu se podílelo 200 policistů, dalších 339 policistů pak bylo nasazeno v rámci bilaterálních dohod.

Krok české vlády je podle Milana Chovance reakcí na vyjádření eurokomisaře pro vnitro Dimitrise Avramopulose, který v posledních týdnech opakovaně žádal, aby státy dodržely své závazky. Přitom uvedl, že členské státy, které se přijímání migrantů budou nadále vyhýbat, by mohly v budoucnu počítat se sankcemi ze strany EU. Česká republika měla původně do září přijmout asi 2600 lidí, dosud ale převzala jen 12 migrantů z Řecka.

Krok české vlády pozastavit přijímání migrantů přivítala také opozice. Jana Černochová (ODS) ho označila za správné, byť podle ní to pár měsíců před volbami zavání laciným populismem. Rozhodnutí vlády má podporu TOP 09, KSČM i hnutí STAN.

Systém kvót na přerozdělování imigrantů v rámci Evropské unie předpokládá, že v rozmezí dvou let dojde v členských státech k umístění 160 000 osob pocházejících ze Sýrie, Iráku a Eritreje, které jsou momentálně na území Řecka a Itálie. Systém se však již od počátku svého zavedení potýká s neochotou států tyto imigranty přijímat, ale rovněž s neochotou samotných migrantů odebrat se do státu, který jim byl určen. Do 12. května 2017 tak došlo k umístění jen 18 418 osob. Evropská komise tak sama přiznává, že původní plán se zřejmě nepodaří dodržet.

 

Nezávislé noviny, ČTK, MVČR. Foto: Tisková konference po jednání vlády, 5. června 2017.