Slovenský ústavní soud zrušil platnost Mečiarových amnestií

Devatenáct let potom, co bývalý slovenský premiér Vladimír Mečiar udělením amnestií předčasně ukončil kauzu únosu syna prezidenta Michala Kováče do zahraničí, ústavní soud potvrdil jejich neplatnost. Otevírá se tím možnost potrestání viníků dávného zločinu.

 3. 6. 2017 – Praha

Historie případu se táhne od poloviny 90. let, kdy na Slovensku vládl kontroverzní premiér Vladimír Mečiar a jeho hnutí HZDS. 31. 8. 1995 maskovaní muži zavlekli do Rakouska syna tehdejšího prezidenta Michala Kováče. Další vyšetřování ukázalo, že se jednalo o příslušníky slovenské tajné služby (SIS). Postupně bylo obviněno 13 osob, včetně tehdejšího šéfa SIS Ivana Lexy. Do případu později zasáhl premiér Mečiar, který využil situace, že Michal Kováč už nebyl v úřadu a obžalovaným, coby zastupující prezident, v roce 1998 udělil amnestii. Třináct obžalovaných se tak před soud vůbec nedostalo.

Mečiarovy amnestie zatěžovaly slovenskou politiku po dlouhá léta. Byly činěny pokusy o obnovu procesu, ale bez valného výsledku. Až 5. 4. 2017 poslanci Národní rady Slovenské republiky přijali zákon o zrušení sporných amnestií. 31. 5. 2017 platnost daného usnesení potvrdil také slovenský Ústavní soud. Amnestie udělené expremiérem Vladimírem Mečiarem tak pozbyly platnost..

Výsledek hlasování Ústavního soudu přivítala nevládní organizace Via Iuris. „Jsme velmi spokojeni, že Ústavní soud potvrdil, že v případě, kdy je státní orgán podezřelý ze spáchání trestního činu na občanu, se pachatelé nemohou navždy spoléhat na svou beztrestnost, i kdyby zneužili institut amnestií,“ uvedl právník Via Iuris Peter Wilfling. Slovenský Ústavní soud se při svém rozhodování řídil mezinárodními smlouvami a rozhodnutími mezinárodních soudů, z kterých plyne, že na trestní činy únosu a nelidského zacházení se amnestie nevztahuje. Zvláště to platí v případech, kdy se jedná o takovou amnestii, kterou udělili představitelé státu sami sobě, či svým podřízeným, aby tím bránili vyšetřování a zajistili si tak beztrestnost.

 

Nezávislé noviny, TASR. Foto: Vladimír Mečiar. Autor: Péter Kamocsai – English Wikipedia, Voľné dielo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3602187