První kolo parlamentních voleb vyhrálo Macronovo hnutí La République en Marche! Polovina Francouzů ale nevolila

Emmanuel Macron zaznamenal v krátké době za sebou již druhé významné vítězství. Nejprve se stal ve 39 letech prezidentem, nyní jeho hnutí hnutí Republika v pohybu (REM) výrazně zabodovalo v prvním kole parlamentních voleb, když od voličů získalo 28,21 procent hlasů.

12. 6.2017 – Praha

Jak již název Macronovy strany napovídá, nejedná se o běžnou politickou sílu. En Marche! Na pochod! evokuje republikánské pluky, které se za víření polních bubnů vydávají na pochod francouzskými i evropskými dějinami. Jako kdysi Napoleon či později generál de Gaulle, rovněž Emmanuel Macron se nijak netají, že má ambice změnit Evropu.

Již v prezidentské kampani Macron Francouzům předestřel, jaké má se zemí plány. V ekonomické oblasti chce prosadit reformu zákoníku práce, což by mělo přinést snížení ceny práce a v konečném efektu snížení nezaměstnanosti, která dnes ve Francii dosahuje 10 procent. Macron dále sází na masivní zavádění ekologicky čistých zdrojů energie a digitalizaci státní správy. To vše by se dělo v rámci celkové očisty politiky. Macron slíbil, že se zasadí o potlačení nepotismu, tedy obsazování míst ve státní správě na základě příbuzenských a jiných osobních svazků. Politikům by rád zakázal, aby ve funkci setrvali více než tři volební období za sebou.

Aby tento ambiciozní program Macron mohl splnit, potřeboval nutně najít partnera v Národním shromáždění. Proto ještě před spuštěním prezidentské kampaně založil vlastní politické hnutí En Marche! Po tom, co se mu podařil husarský kousek a on skutečně obsadil křeslo prezidenta Francouzské republiky, vytáhl dobýt další metu. Hnutí přijalo nový název – La République en Marche! (Republika v pohybu!) a včera dosáhlo pozoruhodného úspěchu, když se mu v prvním kole parlamentních voleb podařilo získat od voličů 28,21 procent hlasů, což spolu s hlasy od jeho spojence z centristické formace MoDem dohromady představuje 32,32 procenta.

Válečné bubny duní po celé Francii a zdá se, že Macrona nedokáže nic zastavit. Jeho soupeři jsou zcela bezradní. Sociální demokracie, která utrpěla debakl již v prezidentských volbách, získá zřejmě méně než 40 křesel. Přitom do včerejška ovládala polovinu sněmovny. O nic lépe na tom není ani pravice. François Baroin proto již vyzval k mobilizaci, aby se zabránilo soustředění moci do rukou jedné strany. Národní strana, vedená Marine Le Penovou, by mohla nakonec dosáhnout na deset poslaneckých míst; dosud měla dvě. Vzhledem k tomu, že Le Penová byla v nedávných prezidentských volbách až do posledních chvil Macronovou protihráčkou, někteří členové výsledky prvního kola parlamentních voleb označují jako určité zklamání. Florian Philippot, místopředseda Národní fronty, proto vyzval „vlastenecké voliče“ k silné mobilizaci.

Stále se ale jedná o výsledky teprve prvního kola. Ve Francii se volí do parlamentu dvoukolově. Příští víkend se koná druhé kolo, v němž se proti sobě postaví dva kandidáti s největším počtem hlasů z prvního kola. Teprve potom bude definitivně jasné, jaké bude rozložení sil ve francouzském nejvyšším zákonodárném sboru. Odborníci na volební aritmetiku však již dnes předpovídají, že Macronovo hnutí by společně se svými spojenci z centristické formace MoDem mohlo obsadit 400 až 445 křesel, republikáni 80 až 100, socialisté 30 až 40 křesel a krajní levice kolem 10 až 20. Národní fronta by mohla mít 4 až 10 poslaneckých míst. Národní shromáždění má celkem 577 křesel.

Analytici upozorňují na dvě skutečnosti: za prvé, Macronovy voliče zřejmě od podpory nového prezidenta neodradil ani skandál ministra pro regiony a klíčového člena hnutí En marche! Richarda Ferranda, jinak hezká ukázka nepotismu, proti kterému chce Macron údajně bojovat (zakázky za právnické a konzultační služby ve svém volebním obvodu Ferrand zadával vlastní partnerce, která navíc pronajímala kancelářské prostory jisté pojišťovně, kterou Ferrand až do roku 2012 vedl). A za druhé, první kolo parlamentních voleb probíhalo za obrovského nezájmu voličů, kterých nadpoloviční většina zůstala doma a k urnám se nedostavila. To ukazuje na vnitřní rozpolcenost francouzských voličů, kteří byli ještě tak ochotni přijít k volbám, aby  zabránili nástupu k moci Marine Le Penové, jinak jsou však z politiky spíše znechuceni.

 

Nezávislé noviny, ČTK. Foto: Emmanuel Macron. Par OFFICIAL LEWEB PHOTOS — LEWEB 2014 – CONFERENCE – LEWEB TRENDS – IN CONVERSATION WITH EMMANUEL MACRON (FRENCH MINISTER FOR ECONOMY INDUSTRY AND DIGITAL AFFAIRS) – PULLMAN STAGE, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=48345540