Prounijní Britové hledají způsob, jak v nadcházejících volbách zvrátit brexit. Pomoci jim v tom má „taktické“ hlasování

Gina Millerová je jednou z mnoha britských občanů, nesouhlasících s odchodem své země z Evropské unie. V těchto dnech zahájila předvolební kampaň pojmenovanou „To nejlepší pro Británii“ (Best for Britain), s cílem pomoci proevropsky laděným kandidátům. Parlamentní volby se rychle blíží, konají se 8. června, a Millerová doufá, že by se mohly stát prostředkem ke zmírnění dopadu brexitu.  

15. 5. 2017 – Praha

Skupina soustředěná kolem Millerové hodlá co nejvíce omezit velikost předpokládaného vítězství Theresy Mayové. Ta již dříve oznámila,  že si chce zajistit zisk velké parlamentní většiny, aby tak mohla posílit svou vyjednávací pozici během nadcházejícího rozvodu s Evropskou unií. Podle listu the New York Times ale hnutí „To nejlepší pro Británii“ hodlá udělat maximum, aby Mayovou naopak oslabilo a nedopustilo tzv. tvrdý brexit nebo dokonce jednostranný odchod z EU, který by vedl úplnému opuštění jednotného evropského trhu.

Gina Millerová se proto obrací na voliče s výzvou, aby nevolili strany na základě svých politických preferencí, ale dali hlas těm kandidátům, kteří se staví proti „tvrdému“ brexitu. Pojmy jako „taktické“ či „strategické“ hlasování se rychle stávají módní záležitostí těchto britských parlamentních voleb. V principu se jedná o to, že voliči, kteří to chtějí zavařit premiérce Mayové, by měli upřednostnit veřejné blaho a dát svůj hlas tomu „nejmenšímu zlu“.

Někteří proevropští aktéři doufají, že britští právníci dokáží tvrdý brexit ještě zastavit čistě právními prostředky. Nebo dokáží zvrátit dokonce samotný brexit, pokud by se začalo ukazovat, že hrozby plynoucí z rozhovorů Theresy Mayové se zbytkem EU jsou tak velké, že by Británii mohly ekonomicky srazit na kolena. Další aktéři naopak hodlají zformovat širokou koalici z levicových a středových stran, která by Konservativní stranu snad mohla ve volbách porazit.

Billy Bragg, zpěvák, skladatel a levicový aktivista je jedním z mnoha milionů Britů, kteří se po hlasování o brexitu ocitli na padlé straně barikády. Bragg patří k dlouholetým kritikům britského volebního systému, kde „vítěz bere vše“, takže nyní vítá s otevřenou náručí pokus o vytvoření „pokrokové aliance“, která by vládní konservativce mohla ve volbách pokořit. Říká, že se jedná o nový vývoj v celkovém procesu taktického hlasování. Většina politologů se ale domnívá, že tzv. taktické hlasování bude mít jen omezený dopad. Ve Velké Británii je totiž loajalita k zavedeným politickým stranám hluboce zakořeněna. To pochopitelně ztěžuje jakýkoliv pokus o kampaň vedenou napříč stranickými liniemi, a to i v případech, kdy jsou strany samotné uvnitř hluboce rozděleny třeba v tak důležitých otázkách, jako je Evropská unie.

I když v loňském roce volila podstatná část Britů proti vystoupení z Evropské unie – jednalo se o zhruba 16 milionů voličů, zatímco 17,4 milionů hlasovalo pro odchod –, jak Theresa Mayová, která stojí v čele konservativců, tak Jeremy Corbin, jako vůdce labouristů, hodlají v brexitu pokračovat. Jediný rozdíl je v tom, že labouristé by po odhodu z EU chtěli se zbytkem Evropy udržet těsnější vztahy, než to zřejmě plánují dělat konservativci. Postoj labouristů je pro většinou společnosti nicméně značně nejasný. Nejzřetelnější proevropskou pozici deklarují Liberální demokraté, kteří by chtěli o výsledcích vyjednávání o brexitu uspořádat další referendum. Tato strana má ale v britském parlamentu pouhých 9 křesel z celkových 650.

Taktické hlasování je odpovědí na britský volební systém, v kterém jsou hlasy menšin marginalizovány, i když se třeba jedná o miliony voličů. Kandidáti pocházejí z 650 volebních obvodů. Ten kandidát, který obdrží nejvíce hlasů, je zvolen do Parlamentu, a strana, která dosáhne největšího zastoupení poslanců, za normálních okolností sestavuje vládu. Ale jen kolem 100 poslaneckých křesel, záleží na výsledcích, změní ve volbách svého majitele.

Skupina „To nejlepší pro Británii“ si vzala inspiraci z Francie, kde mnoho voličů dalo hlas Emmanuelu Macronovi nikoliv z toho důvodu, že by se jim snad líbil, ale že prostě chtěli zabránit zvolení Marine Le Penové. Gina Millerová uvedla, že jejich skupina brala lekce také u Justina Trudeaua, který se stal ministerským předsedou Kanady právě s pomocí taktického hlasování, protože mu dali hlas voliči tří středových a levicových stran.

Vzhledem k časové tísni se skupina „To nejlepší pro Británii“ zaměří jen na 50 volebních obvodů, nicméně v případě dobrého výsledku by i to stačilo ke snížení parlamentní většiny konzervativců na přibližně 30 poslanců. Pokud se to ale nepodaří a labouristé ve volbách pohoří, vyvstane podle Millerové potřeba zformování nějaké nové síly, která by obsadila uprázdněný politický střed.

Nezávislé noviny. Foto: pxb