Prezident Miloš Zeman je na návštěvě Číny

Prezident České republiky Miloš Zeman je druhým dnem na oficiální návštěvě Čínské lidové republiky. Prezidenta České republiky na jeho cestě doprovází početný doprovod českých podnikatelů, kteří během návštěvy hodlají uzavřít miliardové obchody.

Prezident České republiky odletěl na pracovní návštěvu do ČLR ve čtvrtek 11. 5. 2017 ve večerních hodinách. Pracovní program začal v pátek, kdy se Miloš Zeman setkal s prezidentem ČLR Si Ťin-pchingem a došlo k podpisu dokumentů mezi zástupci ČR a ČLR. Dále se Miloš Zeman ještě setkal s předsedou komise pro bankovní regulace a předsedou společnosti Linglong Tyres.

V sobotu se Miloš Zeman setkal s předsedou banky Industrial and Commercial Bank of China (ICBC) a zúčastnil se fóra, konaného v sídle této banky. Při té příležitosti předal guvernér ČNB Jiří Rusnok představitelům ICBC licenci ke zřízení pobočky v České republice. O vstupu ICBC na český trh se jednalo od roku 2016. Jiří Rusnok označil jednání jako náročná, protože se jedná o první přímou pobočku prvního stupně založenou mateřskou bankou mimo Evropskou unii. Banka ICBC je jednou z největších bank světa. Z čínských bank otevřela svoji pobočku v České republice již dříve Bank of China. V sobotu odpoledne má Miloš Zeman na programu ještě setkání s předsedou čínského Úřadu pro civilní letectví a navečer pak jednání s předsedou společnosti Huawei.

Jeden z hlavních bodů programu se odehraje v neděli 14. května, kdy se Miloš Zeman zúčastní slavnostního zahájení mezinárodního fóra „Nová hedvábné stezka – One Belt, One Road“. Tímto projektem hodlá ČLR navázat na obchodní spojení, které již před 2000 lety propojovalo Čínu se střední Asií. Dnešní čínské ambice sahají však mnohem dál. Nová hedvábná stezka má propojovat Čínu s celou Evropou a náklady, které na ni hodlá čínská strana vynaložit, jsou přibližně 125 miliard dolarů. Miloš Zeman by rád dojednal, aby nová obchodní trasa přinesla ekonomické výhody i pro Českou republiku.

Rovněž v následujících dnech čeká Miloše Zemana náročný pracovní program. V úterý bude například v Nanjingu přítomen slavnostnímu otevření Českého národního pavilonu.  Pak odjede vysokorychlostní železnicí do Šanghaje, kde se ve středu setká s primátorem města panem Ying Yongem a zúčastní se ceremoniálu podpisu dokumentů mezi zástupci České republiky a Čínské lidové republiky. Ve stejný den proběhne seminář věnovaný turismu a investicím. V odpoledních hodinách má Miloš Zeman dále naplánováno setkání s představiteli China Eastern a CEFC.

Prezident Miloš Zeman odlétá do Prahy ve středu 17. 5. 2017, v 17.30 hodin šanghajského času.

Nezávislé noviny, ČTK. Foto: Autor: David Sedlecký – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=37508154

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *