Podpora od Demokratické unionistické strany zřejmě nebude zadarmo. Velkou Británii čeká horké období

Britští konzervativci po volbách ztratili v Dolní sněmovně většinu a k vládnutí nutně potřebují podporu jiné strany. Theresa Mayová teď zjišťuje, co všechno bude muset ve prospěch vládnutí obětovat.

  1. 6. 2017 – Praha

Severoirská demokratická unionistická strana (DUP) již dala najevo, že by výměnou za svou podporu konzervativcům ráda získala pro Severní Irsko jisté výhody. Toryům zřejmě nezbude, než na podmínky unionistů kývnout, protože k tomu, aby teď měli v  Dolní sněmovně aspoň těsnou většinu, nutně potřebují oněch deset křesel od severoirské strany.

Podmínky, za nichž by DUP byla ochotna konzervativce v parlamentu podporovat, drží severoirská strana zatím pod pokličkou. Podle Reuters by se ale mohlo jednat například o možnost zahrnutí Severního Irska do speciálního programu, který zajišťuje, že se britským vojenským vysloužilcům dostane přednostního ošetření ve zdravotnických zařízeních po celé Velké Británii. DUP by pravděpodobně chtěla hrát roli i v procesu vyjednávání o brexitu, kde by se nejspíš zaměřila na sociální témata nebo problematiku potratů a práv homosexuálů, tedy oblasti, na které má jiný názor než konzervativci.

Takovéto dohody by ale s největší pravděpodobností narazily u Sinn Féin, strany irských nacionalistů. Ta se v roce 1998 podílela na vyjednávání o ukončení bojů mezi nacionalisty a probritskými unionisty v Severním Irsku. Tento konflikt trval tři desetiletí a ve výsledku si vyžádal 3 600 lidských životů. Možnost podpory britských konzervativců ze strany DUP spadá shodou okolností do probíhajícího procesu složitých vyjednávání mezi DUP a Sinn Féin o obnově severoirské vlády, který se přerušil v lednu. Selhání těchto jednání přitom v konečném důsledku může znamenat vrácení rozhodovacích pravomocí zpět do Londýna. Bylo by to poprvé za posledních deset let a určitě by to oživilo stará protivenství, jež v minulosti vedla až k pouličním bojům a útokům ze strany pronásledovaných nacionalistů.

Sinn Féin zastává stanovisko, že bývalí nacionalističtí bojovníci a vojenští specialisté musí dostat stejný stupeň státního zaopatření, jako britští vojenští veteráni. Nacionalisté ze Sinn Féin také obvinili DUP, že se snaží zamést pod koberec zločiny bývalých vojáků britské armády, kteří byli podezřelí, že se během bojů v Severním Irsku dopouštěli mučení.

Zatím se jeví jako pravděpodobné, že požadavky, které DUP vznesla jako svou podmínku podpory Konzervativní strany, jsou totožné s těmi, s nimiž tato strana přišla už ve volební kampani v roce 2015. Tehdy ale konzervativci dosáhli parlamentní většiny a podporu ze strany DUP nepotřebovali. Seznam dřívějších požadavků obsahoval třeba žádost o snížení korporátní daně v Severním Irsku, aby provincie byla atraktivnější pro zahraniční investory. Na stole byl tehdy také požadavek na „institucionální stabilitu v Severním Irsku“, jako určitá reakce na pokusy irských nacionalistů o vyvolání referenda o odchodu Severního Irska z Velké Británie a jeho připojení k Irské republice.

 

Nezávislé noviny, Reuters. Foto: Downing Street 10. By Photo: Sergeant Tom Robinson RLC/MOD, OGL, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=28014902