Palác Lucerna hostí mezinárodní výstavu politických karikatur

Pravidelní i náhodní návštěvníci pasáže Lucerna v Praze mají ojedinělou příležitost spatřit ukázky z díla výjimečných karikaturistů ze zemí Střední Evropy. Praha je po Bratislavě a Varšavě již třetím místem, kde se tato putovní výstava koná.

Výstava politických karikatur
Pohled na expozici mezinárodní výstavy politických karikatur v pražské Lucerně. Foto: Nezávislé noviny

16. 5. 2017 – Praha

Politická karikatura je uměním, které svým společenským přesahem obvykle oslovuje široké vrstvy veřejnosti. Ve zkratce a takřka beze slov umožňuje vyjádřit i ty nejzávažnější problémy doby. Přestože zdánlivá jednoduchost kresby může leckdy svádět k domněnce, že se jedná o snadnou oblast výtvarného umění, přesný opak je pravdou. Karikatuře se proto zpravidla věnují jen ti nejlepší kreslíři.

Daryl Cagle (USA), Pavel Reisenauer (ČR), Martin „Shooty“ Šútovec (SR), Andrzej Mleczko (PL) a Csaba Varga (HU) jsou ve svých zemích již uznávané veličiny. Nyní spojili své síly, aby představili veřejnosti svůj pohled na svět politiky.  Až na Daryla Cagleho se jedná o umělce pocházejí ze zemí Vysegrádské čtyřky (V4). Návštěvník expozice má tak jedinečnou možnost posoudit, nakolik jsou témata, jimiž se kreslíři zabývají, jedinečná pro každou zemi, a nakolik vyjadřují něco, co mají všechny tyto země společné.

Výstava potrvá v Paláci Lucerna v Praze až do 31. 5. 2017. Projekt zaštiťuje občanské sdružení Euforion.

Ukázky vystavovaných karikatur:

 

Panda vs. Krteček. Autor: Pavel Reisenauer (ČR)

 

Integruj se! Autor: Andrzej Mleczko (PL)

 

Vlna uprchlíků. Autor: Pavel Reisenauer (ČR)

 

Stoka světa. Autor: Martin „Shooty“ Šútovec (SK)

 

Nezávislé noviny. Náhledové foto: autorem karikatury Pan Prezident je Pavel Reisenauer, výstava v Paláci Lucerna