Obama v Praze: přesně před devíti lety navštívil americký prezident Českou republiku

Barack Hussein Obama přijel se svou manželkou Michelle do Prahy půl roku poté, co byl uveden do úřadu prezidenta USA. Jeho návštěva trvala necelých 24 hodin, během nichž pronesl projev, o kterém se tehdy tvrdilo, že byl zásadní, a potřásl si rukama se svými obdivovateli. Pak zase rychle zmizel.

V té době byl prezidentem České republiky Václav Klaus, nad Hradem nevlála vlajka Evropské unie, nýbrž vlajka suverénní České republiky a v denním tisku se nejvíce řešilo téma amerického radaru v Brdech.

Do Prahy Obama přilétá ve svém pověstném Air Force One v sobotu večer. Na letišti v Ruzyni, jak se tehdy ještě pražskému letišti po staru říkalo, jej přišli přivítat český prezident Václav Klaus a tehdy už ve funkci končící premiér Mirek Topolánek. Noc strávil Obama v hotelu Hilton.

Titulní strana MfD s Barackem Obamou ze dne 6.4.2009

V neděli ráno si americký prezident zacvičil v hotelovém fitness centru. V 9 hodin navštívil prezidenta Václava Klause na pražském Hradě. V 10.20 začal k davům shromážděným na Hradčanském náměstí předčítat svůj projev, kterým hodlal vstoupit do dějin. (Celý projev zde.)

„Díky za vřelé přijetí. Dobrý den, Praho,“začal Obama svoji řeč s kopulí chrámu sv. Mikuláše na Malé Straně za zády. „Chtěl bych poděkovat občanům České republiky. Jsem dnes hrdý, že zde nyní mohu stát s vámi uprostřed tohoto skvělého státu uprostřed Evropy. Abych parafrázoval jednoho z mých předchůdců, jsem hrdý na to, že jsem přivezl Michelle Obamovou do Prahy.“

Svůj projev pronášel americký prezident z malého pódia vystrčeného nad hlavami lidí tak, aby zvláště v televizních záběrech, přenášených shromážděnými televizními štáby do celého světa, vyniklo celé po divadelním způsobu vytvořené aranžmá mladého dynamického světového vůdce hovořícího k občanům na pozadí siluety starobylé evropské metropole.

„Ve dvacátém století byla mnohokrát učiněna rozhodnutí, aniž byste vy byli u jednacího stolu. Velké mocnosti vás zradily nebo rozhodly o vašem osudu, aniž byl vyslyšen váš hlas. Jsem tady, abych řekl, že Spojené státy se nikdy k lidem této země neobrátí zády.“ Barack H. Obama

V úvodní pasáži svého projevu Obama zalichotil Čechům, když připomněl, že před dvaceti lety vyšli do ulic, aby se domáhali základních lidských práv, která jim byla dlouho upírána. „Sametová revoluce nás naučila mnoho věcí,“ řekl Obama. „Ukázala nám, že pokojný protest může otřást základem impéria a odhalit prázdnost ideologie. Ukázala nám, že malé země mohou hrát ve světových událostech klíčovou roli a že mladí lidé mohou vést při překonávání starých konfliktů. A dokázala, že morální vůdcovství je mocnější než jakákoliv zbraň.“

Obama dále zmínil desáté výročí vstupu České republiky do NATO. „Vím,“ prohlásil Obama, „že ve dvacátém století byla mnohokrát učiněna rozhodnutí, aniž byste vy byli u jednacího stolu. Velké mocnosti vás zradily nebo rozhodly o vašem osudu, aniž byl vyslyšen váš hlas. Jsem tady, abych řekl, že Spojené státy se nikdy k lidem této země neobrátí zády.“

Po tomto ujištění loajality Ameriky ke svým spojencům již Obama přešel k vyhlášení zásadních bodů svého projevu.

Byl to především závazek, že USA zásadním způsobem přispějí ke světu bez jaderných zbraní. Mělo jít hlavně o smlouvu s Ruskem, týkající se snížení stavu strategických zbraní. Dále o smlouvu o globálním zákazu zkoušek jaderných zbraní. Pak o smlouvu o ukončení výroby štěpných materiálů použitelných pro výrobu jaderných zbraní. A konečně smlouvu o nešíření jaderných zbraní.

„Osud lidstva bude takový, jaký ho sami uděláme. Tady v Praze uctěme naši minulost tím, že sáhneme po lepší budoucnosti. Překonejme naše rozdíly, posilněme naše naděje a přijměme naši odpovědnost za to, že zanecháme tento svět bohatší a pokojnější, než jaký jsme ho dostali. Společně to dokážeme.“ Barack H. Obama

„Ohlašuji dnes nové mezinárodní úsilí k zajištění veškerého takového materiálu ve světě během příštích čtyř let. Vytvoříme nové standardy, rozšíříme naši spolupráci s Ruskem a budeme usilovat o nová partnerství, abychom tyto citlivé materiály zabezpečili,“ řekl Obama a pokračoval:

„Vím, že někteří lidé budou zpochybňovat, zda můžeme naplnit takto široký program. Jsou to ti, kteří zpochybňují, zda je s ohledem na nevyhnutelné rozdíly mezi státy možná skutečná mezinárodní spolupráce. A pak jsou tu také ti, kteří, když slyší o světě bez jaderných zbraní, pochybují, zda je možné vytyčovat si cíl, jehož dosažení se zdá nemožné. Ale nemylme se: my víme, kam tato cesta vede. Když státy a národy umožní, aby byly formovány svými rozpory, propast mezi nimi se rozšíří. Když přestaneme usilovat o mír, tak zůstane navždy mimo dosah. Víme, kam vede cesta, když dáme přednost strachu před nadějí. Odsoudit či přehlédnout výzvu ke spolupráci je snadné a zbabělé. Tak začínají války. Tak končí pokrok lidstva.

Osud lidstva bude takový, jaký ho sami uděláme. Tady v Praze uctěme naši minulost tím, že sáhneme po lepší budoucnosti. Překonejme naše rozdíly, posilněme naše naděje a přijměme naši odpovědnost za to, že zanecháme tento svět bohatší a pokojnější, než jaký jsme ho dostali. Společně to dokážeme. Děkuji, Praho,“ zakončil americký prezident svoji řeč.

Ta trvala přesně 27 minut. Tisková konference, kde na amerického prezidenta čekalo na 500 novinářů z celé planety, aby mu kladli otázky ohledně předneseného závazku na jaderné odzbrojení, netrvala ani minutu. Barack Obama totiž odpověděl na dotazy jen několika málo vybraným žurnalistům, ostatní měli smůlu. Namísto předem ohlášené velké tiskové konference zamířil americký prezident s dalšími světovými vůdci do Kongresového centra (dříve Palác kultury), kde spolu rokovali za zavřenými dveřmi.

„Když státy a národy umožní, aby byly formovány svými rozpory, propast mezi nimi se rozšíří. Když přestaneme usilovat o mír, tak zůstane navždy mimo dosah. Víme, kam vede cesta, když dáme přednost strachu před nadějí. Odsoudit či přehlédnout výzvu ke spolupráci je snadné a zbabělé. Tak začínají války. Tak končí pokrok lidstva.“ Barack H. Obama

Odpoledne ještě absolvoval Barack Obama neformální setkání s bývalým českým prezidentem Václavem Havlem. „Cítil jsem jako svou povinnost upozornit ho, že jsou do něj vkládány bezmezné naděje,“ popsal později svůj rozhovor s Obamou český exprezident. Obamova manželka Michelle si zatím celý den prohlížela krásy Prahy. V průběhu dne došlo v Praze také k několika projevům protestu. Lidé demonstrovali hlavně kvůli tehdy ještě plánované stavbě amerického radaru v Brdech.

Po skončení pracovní části programu byl na řadě slavnostní oběd. Hlavním chodem byla perlička se šťouchaným bramborem, mladým hráškem, mrkví a smržovou omáčkou.

V 17.58 se letadlo Air Force One s americkým prezidentem Barackem Obamou na palubě odpoutalo od dráhy ruzyňského letiště a zamířilo do Turecka. Návštěva v Praze skončila. Na tu další čeká Praha už devět let.

 

Nezávislé noviny

Náhledové foto: Praha. Zdroj: pxb