Nicola Sturgeonová zpochybnila plné členství Skotska v EU

Skotská první ministryně prohlásila, že by po vyhraném referendu o nezávislosti neusilovala o plné členství Skotska v Evropské unii. Místo toho by prý dala přednost jeho začlenění do společného hospodářského prostoru.

15. 5. 2017 – Praha

Nicola Sturgeonová uvedla, že by v případě výhry v druhém referendu o vystoupení Skotska ze Spojeného království, nemusela nutně usilovat o jeho plné členství v Evropské unii.

Podle sdělení listu the Guardian Sturgeonová původně trvala na uspořádání druhého referenda o samostatnosti Skotska proto, že brexit podle ní proběhl proti vůli většiny Skotů. Ti z 62% hlasovali pro setrvání Velké Británie v rámci EU.

Nyní naznačila, že by upřednostnila pro samostatné Skotsko „norskou cestu“, tedy členství Skotska v Evropském sdružení volného obchodu (EFTA), namísto plného členství v EU. Sturgeonová uvedla, že i kdyby usilovala o okamžité eurounijní členství, jednání by se nejspíš stejně musela začít od začátku poté, co by Velká Británie EU opustila. Termín skotského referenda by se navíc mohl posunout, takže by se nekonalo v původně zvažovaném termínu podzim 2018 – jaro 2019, tedy ještě před uskutečněním brexitu.

Sturgeonová již dříve pro televizi BBC uvedla, že členství v EFTA by mohlo být jednou z fází postupného přibližování se k EU. Na dotaz, zda by to znamenalo nejprve členství Skotska v EFTA a jednání o začlenění do EU až někdy později, Sturgeonová uvedla: „Možná, že tu nastane taková nutnost. My o to neusilujeme. Musíme ale počítat i s takovouto možností, protože kolem brexitu je stále ještě mnoho nejasností.“

Navzdory tomu, že Sturgeonová se usilovně snaží budit zdání, že komplikace ve vyjednávání členství Skotska v EU mají základ v rozhovorech, jež probíhají mezi Velkou Británií a EU o brexitu, jsou starosti, která Sturgeonová má se svou eurounijní strategií čistě vnitropolitické povahy. Evropská komise již dříve dala jasně najevo, že Skotsko může o členství zažádat až tehdy, když bude zcela nezávislé.

Pro samostatné Skotsko hlasovala v posledním referendu jenom zhruba třetina podporovatelů Skotské národní strany (SNP) a někteří z nich by byli proti, pokud by to znamenalo jen nějaké nové členství. Sturgeonové se rýsuje silná opozice také ze strany skotské rybářské lobby, která se brání podřídit podmínkám společného obchodu s rybami v rámci EU (CFP). Právě členství v EFTA by samostatnému Skotsku umožňovalo požívat výhod společného trhu, a zároveň zůstat vně CFP.

Sturgeonová se v nynější kampani před parlamentními volbami ve Velké Británii snaží vytěsnit otázky spojené se skotským referendem, když tvrdí, že vítězství skotských separatistů v posledním referendu dalo její straně dostatečný mandát, aby mohla uspořádat i druhé referendum. Bývalý premiér Alex Salmond (SNP) se opakovaně vyjádřil, že případné vítězství ve všeobecných parlamentních volbách by k takovému referendu obnovilo mandát.

Vůdce skotských konservatistů Jackson Carlaw prohlásil, že Sturgeonová hraje vysokou hru se svými voliči, když nejprve tvrdí, že „musíme mít referendum o nezávislosti, protože Británie opouští EU. Teď, když hrozí, že by mohla část svých voličů ztratit, zničehonic obrací a odmítá říct jasné slovo, zda je nezávislost Skotska znovu ve hře. Je to od ní cynické,“ horlí se Carlaw.

Kezia Dugdaleová, vůdkyně skotských labouristů, je toho názoru, že první ministryně se jen snaží zneužít brexitu jako ospravedlnění pro další, národ štěpící plebiscit. „Lidé mohou v osobě Sturgeonové spatřovat další ohrožení Evropy, což je důvod, proč většina Skotů odmítá další kontroverzní hlasování o této otázce,“ prohlásila Dugdaleová.

Nezávislé noviny. Foto: By Scottish Government – https://blogs.gov.scot/fairer-scotland/2017/04/07/be-part-of-something-that-will-change-the-lives-of-many-others/, OGL, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=57800518