Na vládní krizi doplatila hlavně ČSSD. Babišovo ANO ztratilo jen minimálně. Prozradil to nejnovější průzkum voličských nálad

Pokud český premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka doufal, že odvoláním Andreje Babiše z funkce ministra financí zvrátí dosavadní, nepříliš příznivý vývoj, musel být ze zveřejnění výsledků květnového volebního průzkumu značně zklamán. ČSSD totiž znovu oslabila, rozhodně o mnoho více, než hnutí ANO.

27. 5. 2017 – Praha

Podle čerstvého výsledku průzkumu, který provedlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) v době od 8. do 18. 5. 2017, by Babišovo hnutí ANO obdrželo od voličů 33 % hlasů. ČSSD by byla druhá s 14 %, ale jen těsně před ODS, kterou by volilo 13 % lidí. Zprávu uveřejnila ČTK.

Hnutí ANO se tak dále těší výrazné voličské oblibě, naopak ČSSD silně ztrácí. Ukazuje se, že obvinění, která vedení ČSSD vzneslo vůči Andreji Babišovi a jež způsobila vládní krizi a nakonec i odstoupení Andreje Babiše z funkce ministra financí, se u voličů zatím minula účinkem. Zvláště nepříjemné může být takové zjištění pro vúdčí pozici Bohuslava Sobotky. V jihočeské organizaci ČSSD se totiž po odstranění Jiřího Zimoly ze stranické kandidátky šíří nespokojenost, která může, v případě dalších neuspokojivých výsledků pražské centrály, vyústit ve vážnou vnitrostranickou krizi.

Kromě tří výše zmíněných stran by se dle nejnovějšího voličského modelu do Sněmovny dostali ještě komunisté (11,5 %), KDU-ČSL (8,5 %) a TOP 09 (7,0 %). V případě strany KDU-ČSL je ale situace komplikovanější, protože tato strana chce jít do voleb společně se Starosty. V tom případě by obě strany potřebovaly získat dohromady 10 %, aby se do Sněmovny dostaly. Kolik voličů by toto spojení preferovalo, zveřejněný volební model neuvádí. Pokud by však Starostové a nezávislí (STAN) kandidovali samostatně, získali by pouhá 2 % hlasů.

Ve srovnání s dubnovým průzkumem si tedy polepšila hlavně ODS (o 2,5 % hlasů), mírně získali lidovci a TOP 09 (shodně po 1 %). Další politické strany či uskupení by se dle květnového volebního průzkumu už do Poslanecké sněmovny nedostaly.

Podle CVVM vyjádřilo ve sledovaném období rozhodnutí zúčastnit se voleb 56 % voličů. V roce 2013, kdy se sněmovní volby konaly zatím naposled, přišlo volit 59,5 % voličů.

 

Nezávislé noviny, ČTK. Náhledové foto: Pixabay