Mrazivá slova chorvatské prezidentky. V Africe je připraveno vydat se na cestu do Evropy 200 milionů migrantů. A Evropská unie se podílí na nelegálním pašování lidí

Chorvatská prezidentka Kolinda Grabarová Kitarovićová se o víkendu v Bratislavě účastnila mezinárodní konference o bezpečnosti Globsec. Při té příležitosti se vyjádřila k imigrační vlně. Považuje ji jednoznačně za ekonomicky motivovanou a pro Evropany mimořádně nebezpečnou.

29. 5. 2017 – Praha

V rozhovoru médiím se Kolinda Grabarová Kitarovićová jednoznačně postavila proti tomu, aby Chorvatsko bylo jednou z alternativních tras, kterými se migranti dostávají do Evropské unie. Podle serveru teraz.sk uvedla, že osobně není vůbec přesvědčena, že se jedná o chudáky prchající před válkou. „Navštívila jsem tehdy několik uprchlických táborů v Chorvatsku a Makedonii. Většina uprchlíků byli mladí lidé ve věku 16 až 18 let a bez rodin. Už tehdy mi bylo zcela jasné, že se jedná o ekonomické migranty, kteří nemají nárok na azyl. Tímto způsobem jsme vlastně podporovali ilegální obchod s lidmi, určité ilegální struktury, které tyto lidi pašovaly do Evropy, aby na nich vydělaly ohromné množství peněz,“ prohlásila chorvatská prezidentka.

Kolinda Grabarová Kitarovićová je přesvědčena, že řešením situace bylo držet migranty v uprchlických centrech mimo Evropu. Tam by se rozhodlo, kdo má nárok na azyl. Šetřilo by se i penězi na drahou leteckou přepravu. Chorvatsko má v rámci relokací přijmout 1500 migrantů. Zatím tu projevilo zájem zůstat 200 osob.  Vyšší počty by podle chorvatské prezidentky již byly nad síly země. Další vývoj může být podle ní velmi dramatický: „Migraci nemůžeme zastavit, protože ta existovala vždy. Dnes je ovšem daleko masivnější. Miliony lidí budou migrovat v důsledku klimatických změn, kvůli politické situaci ve svých domovských zemích. Prostřednictvím sociálních sítí vidí, jak se žije v Evropě, a jdou tam, kde je lepší život. Je to legitimní právo každého člověka. Ale my prostě nemáme kapacity, abychom všechny tyto lidi mohli přijmout. Podle předpokladů se do Evropy vydá asi 200 milionů lidí,“ varovala Grabarová Kitarovićová.

 

Nezávislé noviny, Teraz.sk. Foto: Autor: Eesti suursaadik Horvaatias andis üle oma volikirja / Estonian Foreign Ministry – https://www.flickr.com/photos/estonian-foreign-ministry/23489356615/, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=47164592