Ministryně školství Kateřina Valachová vládu zatím neopustila. Demisi ale jednou určitě podám, tvrdí

Ačkoliv Kateřina Valachová původně oznámila, že úřad opustí k 31. květnu, vše si zase rozmyslela. Jako důvod uvedla, že před svým odchodem chce ještě dohlédnout na projednání učitelského kariérního řádu v Poslanecké sněmovně.

2. 6. 2017

Impulsem k původně ohlášenému odchodu z funkce ministryně byla kauza možného zneužití státních dotací z fondů ministerstva školství, určených na podporu rozvoje sportu. Policie ČR v této souvislosti vazebně vyšetřuje bývalou náměstkyni Valachové Simonu Kratochvílovou a rovněž fotbalového bosse Miroslava Peltu.

Prezident Miloš Zeman s odstoupením Kateřiny Valachové z funkce ministryně školství nesouhlasil a dal jí ještě do 10. června, kdy se vrací ze zahraniční návštěvy Vietnamu a Kazachstánu, čas na rozmyšlenou. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) byl naopak spíše nakloněn co nejrychlejší výměně. Valachovou měl na jejím místě nahradit její politický náměstek Stanislav Štech.

Na včerejší tiskové konferenci nicméně Kateřina Valachová překvapivě oznámila, že úřad zatím neopustí. Na demisi nicméně stále trvá, jen chce, aby se udála ve správný čas. Před svým odchodem z ministerstva by totiž ještě ráda dohlédla na projednávání učitelského kariérního řádu v Poslanecké sněmovně. Senát tento kariérní řád na středečním hlasování neschválil a vrátil ho k novému projednání poslancům. Od nové úpravy se odvíjí změna odměňování učitelů. Valachová by proto chtěla kariérní řád prosadit na zasedání Poslanecké sněmovny, jejíž zasedání se uskuteční 27. června. „Situace se podle mého soudu vyvíjí standardně,“ řekla Valachová. „Čas na výměnu neexistuje a neexistoval. Počkáte týden a uvidíte předání štafetového kolíku,“ slíbila ministryně novinářům.

K tématu rovněž zde.

 

Nezávislé noviny, ČTK. Foto: MŠMT