Ministryně školství Kateřina Valachová bude rezignovat. Obětuje se pro dobro ČSSD

Kateřina Valachová, ministryně školství, mládeže a tělovýchovy (ČSSD) dnes odpoledne oznámila, že ke konci měsíce května podá demisi.

9. 5. 2017

Kateřina Valachová svým oznámením reagovala na výzvy, které na ní byly v posledních dnech směřovány v souvislosti s kauzou údajného zneužívání dotačních programů ministerstva určených pro financování sportu. Policie ČR v této souvislosti již zadržela Simonu Kratochvílovou, náměstkyni ministryně školství. Ve vyšetřovací vazbě se nachází rovněž předseda Fotbalové asociace Miroslav Pelta.

Osobní odpovědnost za kauzu Valachová nejprve necítí. Pak už ano

Kateřina Valachová ještě na odpolední tiskové konferenci vysvětlovala, že za chování své podřízené necítí osobní zodpovědnost, navečer ale změnila názor a oznámila, že za záležitost přebírá osobní zodpovědnost a k 31. 5. 2017 skončí v úřadu. „Necítím jakoukoliv osobní odpovědnost, jako politik si jsem ale vědoma svojí politické odpovědnosti. A před tou nehodlám strkat hlavu do písku. Proto jsem se rozhodla podat demisi,“ uvedla Kateřina Valachová v oficiálním prohlášení zveřejněném na webových stránkách ministerstva.

Na dotace pro sport nešla letos zatím ani koruna

Na odpolední konferenci Valachová uvedla, že sportovním svazům nebyla letos vyplacena „ani koruna“, protože ministryně včas nařídila mimořádné kontroly vůči sportovním svazům a ministerstvo od počátku letošního roku zpřísnilo podmínky vydávání dotačních rozhodnutí. Ministryně Valachová zároveň připustila, že již před příchodem policie ČR bylo na ministerstvu školství provedeno interní šetření, při němž byla kontrolována e-mailová korespondence zaměstnanců v odboru sportu. Toto vyšetřování vedlo k „zachycení tří osob,“ uvedla Valachová. Na vyplácení dotačních prostředků byl momentálně vyhlášen stop stav. Jediné peníze, které začnou v následujících měsících z ministerstva školství odcházet, jsou peníze pro děti a mládež ve výši jedné miliardy korun. Tento program prosadila ministryně Valachová osobně.

Blaho České republiky a ČSSD je Valachové nadevše

„Naše země v těchto dnech prochází těžkou zkouškou politické kultury. Já jsem sociálnědemokratická politička, která ví, že politik by měl jít příkladem. Nejsem z ničeho obviněna, naopak jsem celou věc řešila dříve než policie, a poté jsem policii poskytla veškeré dokumenty i součinnost. Přesto jako ministryně považuji za správné vyvodit z celé věci politickou odpovědnost.“uvedla ještě Kateřina Valachová na webových stránkách ministerstva v souvislosti s avizovanou rezignací .

Nezávislé noviny, ČTK

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *