Maďaři žádali v Budapešti zrušení Trianonské mírové smlouvy a obnovu Uher

Stovky stoupenců radikálního Mládežnického hnutí 64 žup (HVIM) se sešlo v neděli 4. června v Budapešti, aby protestovaly u příležitosti 97. výročí podepsání Trianonské mírové smlouvy. Letos se protesty odehrály již po šestnácté.

5. 6. 2017 – Praha

Demonstranti se jako již tradičně ubírali k velvyslanectvím tří států – Srbska, Rumunska a Slovenska. Přitom nesli transparenty s historickými názvy uherských žup. V davu bylo přítomno také několik osob oblečených do černých uniforem upomínajících na zakázané Maďarské gardy. Demonstrující cestou skandovali „Pryč s Trianonem!“ Na klidný průběh akce dohlíželo značné množství policistů a okolí ambasád jmenovaných států bylo ohrazeno přenosnými zábranami.

Před ambasádou Slovenské republiky v Budapešti se shromáždilo zhruba 500 osob. Řečníci z Mládežnického hnutí 64 žup (HVIM) označili současné slovensko-maďarské vztahy za velmi dobré a kvitovali, že v poslední době již příslušníci maďarské menšiny na Slovenskou nejsou terčem národnostně motivovaných útoků. Slovenská vláda se však podle nich jednostranně zaměřuje na rozvíjení severně položených regionů Slovenska, zatímco jižní oblast, kde žije maďarská menšina, zůstává stranou zájmu. Mluvčím posloužila za příklad  stavba dálnice, vedené na východ Slovenska přes náročný horský terén, místo aby se využilo rovinaté krajiny na jihu. Shromážděný dav žádal zrušení Trianonské smlouvy a provolával hesla jako „Nenávidíme tě, Slovensko!“ či „Ria-ria-Hungaria!“ Demonstrace se nicméně obešla bez vážnějších incidentů a po ukončení akce se lidé v klidu rozešli  do svých domovů.

Trianonská mírová smlouva určila hranice mezi Maďarskem a Československem po rozpadu Rakouska-Uherska na konci první světové války. Dne 4. června 1920 ji v paláci Velký Trianon nedaleko Paříže podepsali zástupci dohodových mocností (Velká Británie, USA, Francie a Itálie) a představitelé Maďarska. Ačkoliv Maďarsko Trianonskou smlouvu podepsalo i ratifikovalo, s poválečným uspořádáním se nesmířilo a po celé meziválečné období se snažilo o obnovu Uherska v jeho původní podobě. Dodnes je Trianon v Maďarsku chápán jako křivda spáchaná na maďarském národě.

 

Nezávislé noviny, TASR. Foto: oficiální znak Mládežnického hnutí 64 žup. Autor: Szabi237 – Vlastní dílo, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10222582