Macronovo hnutí LREM zvítězilo i v druhém kole a jeho poslanci tak ovládnou Národní shromáždění

Macronovo hnutí La République en Marche! podle očekávání včera zvítězilo i v druhém kole parlamentních voleb, když získalo 308  mandátů. Společně se stranou MoDem tedy v Dolní komoře obsadí  350 z celkových 577 křesel.

  1. 6. 2017 – Praha

Politickému hnutí Republika v pohybu (LREM), které Emmanuel Macron založil před pouhým rokem, se podařilo naplnit všechna očekávání, která ho předem pasovala na vítěze parlamentních voleb. Společně se stranou MoDem se mu podařilo získat 577 mandátů a získá tak výraznou většinu. Pravicoví Republikáni získali 113, na dosud vládnoucí socialisty zbylo jen 29 křesel, krajně levicová Nepodrobená Francie obdržela 17 a nacionalistická Národní fronta 8 křesel.

Druhé kolo voleb poznamenal ještě větší nezájem voličů než kolo prvé. Neúčast činila 57 procent, což je novodobý rekord. Zároveň to byl jeden z faktorů, který hrál do karet Emmanuelu Macronovi.  Jak před vchodem do volební místnosti poznamenala jedna volička, „v mém obvodu jsem si mohla vybrat mezi dvěma stranami a obě zastupovaly našeho nového prezidenta. Takhle těžko vypadá demokracie.“

Po volbách do Národní shromáždění bude následovat demise vlády. Všeobecně se očekává, že jmenováním nové vlády bude ale znovu pověřen Édouard Philippe. Francii může v dalším období potkat politická destabilita. V novém parlamentu zasedne 424 nováčků, kteří s politikou dosud většinou neměli ani tu nejmenší zkušenost, protože hnutí LREM založilo volební kampaň na „neokoukaných tvářích“. Prezident Macron se zároveň bude  pokoušet prosadit své ambiciozní politické cíle, týkající se například hospodářských reforem, což nemusí nalézt kladnou odezvu především u francouzských odborářů.

 

Nezávislé noviny, ČTK.

Foto: Emmanuel Macron. Zdroj: fob