Londýňané znovu umírali pod rukama islámských teroristů

Týden po bombovém útoku v Manchesteru a necelé tři měsíce po atentátu před budovou britského parlamentu, Britové v Londýně znovu umírali. Na Londýnském mostě do davu najelo auto řízené muslimskými teroristy. Ve vraždění civilistů pokračovali i potom, co auto havarovalo.

4. 6. 2017

Trojice útočníků v bílé dodávce včera ve večerních hodinách na London Bridge vyjela z vozovky a na chodníku začala srážet chodce. Poté pokračovala v jízdě do blízké čtvrti Borough Market, kde útočníci z havarovaného automobilu vystoupili a mačetami začali napadat kolemjdoucí občany. Policie byla na místě za šest minut, útočníci byli zneškodněni osm minut po začátku teroristického útoku.

Policejní mluvčí později uvedla, že si útok vyžádal sedm mrtvých a 36 zraněných, 21 z nich se nachází v kritickém stavu. Pachateli byli tři muži, jejichž identitu policie zatím nesdělila. Má se nicméně za to, že se jednalo o muslimské radikály. Podle svědků během útoku ostrými čepelemi sekali do lidí hlava nehlava a křičeli: „Toto je pro Alláha!“

Mezi mrtvými jsou kromě Britů rovněž občané Austrálie, Francie, Německa a Nového Zélandu. Podle přicházejících informací by mezi oběťmi ani zraněnými neměli být žádní Češi.

Policie v Londýně zatím provedla několik rozsáhlých razií, mimo jiné v Barkingu a ve čtvrti East Ham. Zadrženo bylo dosud 12 lidí, jejichž identitu policie zatím tají.

Atentát se odehrál pouhé čtyři dny před parlamentními volbami. Britské strany v reakci na to přerušily do pondělí kampaň, kromě Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP). Večerní benefiční koncert pro oběti atentátu v Manchesteru odvolán nicméně nebyl. Bývalý šéf UKIPu Nigel Farage kritizoval britskou premiérku Theresu Mayovou za nedostatečnou ráznost v přijímaných opatřeních. Na adresu Mayové, která v první reakci na včerejší atentát uvedla, že „už toho bylo dost,“ Farage řekl, že úřady měly říci dost už při prvním útoku a prověrku teroristických opatření nařídit už dávno. Mayová dnes v médiích oznámila, že od útoku u britského parlamentu 22. března policie zmařila již pět věrohodných teroristických pokusů. „Nemůžeme a nesmíme předstírat, že věci mohou pokračovat tak jako dosud. Země byla vůči teroristům až moc tolerantní,“ sdělila novinářům Mayová.

V centru Londýna po útoku zůstává nadále množství policistů. Londýnský starosta Sadiq Khan veřejnosti sdělil, že není důvod k poplachu. Londýn prý zůstává jednou z nejbezpečnějších světových metropolí, pokud ne tou vůbec nejbezpečnější. Za tato slova Khan sklidil kritiku od amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Britské úřady teprve před pár dny snížily stupeň ohrožení terorismem z toho nejvyššího na druhý nejvyšší. Na maximální úrovni byl po atentátu v Manchesteru, kde muslimský sebevražedný útočník 22. května zabil po koncertu americké zpěvačky Ariany Grandeové 22 lidí. Dva měsíce předtím (22. března) vjel do davu na londýnském Westminsterském mostě jiný islamista, který pak u parlamentu ubodal neozbrojeného policistu. Útok si tehdy vyžádal šest lidských obětí, pachatele atentátu policie na místě zastřelila.

 

Nezávislé noviny, ČTK. Foto: Borough High Street. By IIya Kuzhekin, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=52600730