Lidskoprávní byznys za hranicí legality. Jaké jsou skutečné zisky tzv. neziskových organizací?

To, že tzv. neziskové organizace mohou být pro své provozovatele zdrojem velice slušných příjmů, si už štěbetají i vrabci na střeše. Stejně tak je zřejmé, že tyto údajně bohulibé organizace za své horentní příjmy často vděčí nejen svému přímému napojení na státní daňové penězovody, ale mnohdy bohužel i propojení s organizovaným zločinem.

Podle článku od Marii Polizoidou, zveřejněného na serveru Gatestone Institute bylo v nedávné době v Řecku zatčeno třicet členů řecké nevládní organizace Emergency Response Centre International (ERCI) kvůli jejich zapojení v organizaci pašeráků lidí, působící od roku 2015 na ostrově Lesbos. V oficiálním prohlášení řecké policie se praví, že během vyšetřování „byly plně odkryty aktivity organizované zločinecké sítě, která cizincům systematicky usnadňovala ilegální vstup“.

ERCI za léta své činnosti měla umožnit nelegální vstup do Řecka přibližně 70 000 imigrantů. Od každého z imigrantů tato údajná neziskovka inkasovala 2000 eur, že ho do Řecka dostane. Členové „neziskovky“ dále založili podnik pro „integraci uprchlíků“, načež skrze nejrůznější vládní programy na integraci cizinců pobírali 5000 eur na každého imigranta. Ročně tak ERCI vytahala z kapes řeckých daňových poplatníků na půl miliardy eur. A to v časech, kdy se zbytek řecké společnosti potýká s bolestnými ekonomickými opatřeními na zkrocení astronomického řeckého státního dluhu.

Jak uvedl server Novinky.cz, v Itálii zase od včerejška sedí v domácím vězení muž, pokládaný donedávna za symbol lidské nezištnosti a ušlechtilosti. Domenico Lucano je starostou Riace v Kalábrii. V tomto městečku o dvou tisících duší žije v současnosti již několik set imigrantů. Lucano se o co nejotevřenější imigrační politiku zasazuje dlouhodobě a v loňském roce za své proimigrační postoje dokonce obdržel Drážďanskou mírovou cenu, spojenou s finančním darem 10 tisíc eur. Nyní ho ale italská policie obvinila, že se měl osobně podílet na nedovoleném čerpání vládních finančních prostředků původně určených na pomoc migrantům. Navíc měl údajně s pomocí své partnerky organizovat fingované sňatky mezi migranty a místními obyvateli, za účelem legalizace pobytu těchto migrantů v Itálii. Na Lucanovu obranu už nicméně vystoupili někteří levicoví politici a aktivisté lidskoprávních organizací, kteří tvrdí, že zatčení starosty je politicky motivováno.

Z pašování lidí z nejrůznějších krizových oblastí světa do Evropy se evidentně stal už velice lukrativní a špinavý byznys. A to si můžeme být jisti, že výše uvedené příklady jsou jen onou pověstnou špičkou ledovce.

Nezávislé noviny

Náhledové foto: Člun s imigranty ve Středozemním moři čeká za vyzvednutí jednou z lodí tzv. neziskových organizací. Zdroj: fob