Lidé si v Lidicích uctili 75. výročí zničení obce a vyvraždění jejích obyvatel

Stovky lidí si přišly připomenout 75. výročí, kdy němečtí nacisté srovnali se zemí středočeskou obec Lidice a  její obyvatele buď zabili, či odvezli do koncentráků.

  1. 6. 2017 – Praha

V Lidicích se dnes konal vzpomínkový akt, jímž si lidé připomněli tragický osud této obce. V roce 1942, po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Hydricha, Němci na základě mylného přesvědčení, že mezi obyvateli Lidic a parašutisty, kteří měli účast na atentátu, existuje souvislost, tuto obec srovnali se zemí. Všech 104 domů Lidic bylo 10. června 1942 vypáleno, 173 mužů na místě zastřeleno, ženy odvezeny do koncentračního tábora v Ravensbrücku a děti, kromě několika mála, jež byly odeslány do Říše k převychování na Němce, zavraždili nacisté plynem ve vyhlazovacím táboře. Celkem tak zemřelo 340 lidí ze zhruba 500 obyvatel Lidic. Po konci druhé světové války se do vlasti vrátilo 143 žen a vypátráno bylo 17 dětí.

Osud Lidic se stal důležitým momentem. Název této české vesnice symbolicky přijalo mnoho míst doslova po celém světě a heslem odporu proti nacismu se stalo: Lidice budou žít! Po konci války rozhodly české úřady, že Lidice budou obnoveny. Z pietních důvodů byly však založeny na jiném místě, nedaleko obce původní. Na místě, kde stály dřívější Lidice, se dnes nalézá Památník Lidice.

Právě ředitelka tohoto památníku Martina Lehmannová v dnešním projevu shromážděným občanům připomněla nejen historický, ale i současný kontext lidické tragédie. „Tři čtvrtě století po hrůzné události se ve světě dějí zločiny proti lidskosti a symbol Lidice dostává stále obecnější význam, řekla Lehmannová.

Hlavní projev přednesla místopředsedkyně Senátu Miluše Horská (KDU-ČSL), která zdůraznila oprávněnost odstranění říšského protektora Reinharda Heydricha. Ten je považován za hlavního architekta židovského holocaustu a v protektorátu rychle získal přezdívku Kat českého národa. „O smrti Heydricha nehovořme prosím jako o atentátu, o slovu, které evokuje kriminální čin. Byl to útok, by to hrdinský útok, uvedla Horská.

Předseda Svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička se ve své řeči pozastavil nad neúčastí dětí u některých pietních setkání. Podle jeho názoru by ředitelé škol měli své žáky více vést k podobným akcím. „Jak snadno se v hlavách dětí dají narýsovat čáry jiné, prosté a jednoduché, že třeba nakonec žádná válka nebyla a vše byla jen taková velká počítačová hra, uvedl Vodička.

Pietní vzpomínce, po které položily věnce desítky delegací, ráno předcházela mše, kterou odsloužil biskup Holub. Z představitelů české vlády byl na pietním shromáždění přítomen ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Prezident Miloš Zeman přednesl hlavní projev na lidické pietě vloni, letos byl v Lidicích přítomen na konci května, kdy si obec připomínala 70 let od svého poválečného obnovení.

V dalším programu vedle dětských souborů, které zazpívaly na přehlídce Světlo za Lidice, vystoupil také Martin Chodúr. Ten uvedl vlastní skladbu Lidice, kterou s ním odzpíval více než stočlenný sbor. Chodúr pro ČTK vyjádřil své přesvědčení, že hudba má velkou emoční schopnost a dokáže tak lidi zaujmout často více než vyprávění.

Více o tématu čtěte zde.

 

 

Nezávislé noviny, ČTK. Foto: Památník dětským obětem v Lidicích. Autor: Moravice – http://en.wikipedia.org/wiki/File:Memorial_lidice_children_(2007).JPG (log), Volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7718105