Když guvernér Texasu potká novináře, ukáže mu prostřílený terč. Je to jen žert, tvrdí

Po českém prezidentu Miloši Zemanovi mají novináři dalšího nepřítele v guvernérovi Texasu Gregu Abbottovi. Ten během návštěvy střelnice v Austinu žertoval o střílení novinářů. Za to si vysloužil kritiku od organizací usilujících o omezení práva na držení zbraní.

30. 5. 2017 – Praha

Greg Abbott se na střelnici vypravil minulý pátek, aby zde podepsal návrh zákona snižujícího poplatek za zbrojní průkaz. Když zákon podepsal, rozhodl se střelnici sám vyzkoušet. Jakmile střelbu ukončil, zamával prostříleným terčem a s úsměvem prohodil: „Musím to nosit u sebe, kdybych náhodou potkal nějakého reportéra.“ Další den deník Texas Tribune uveřejnil fotografii usmívajícího se guvernéra, jak prstem významně ukazuje na proděravělý terč.

Prostořeký guvernér se vzápětí dočkal zdrcující kritiky ze strany Reportérů bez hranic a od washingtonských aktivistů bojujících za omezení práva na držení zbraně. Podle nich jsou podobné řeči krajně nevhodné, zvláště v době, kdy dochází k slovnímu napadání médií ze strany republikánského prezidenta Donalda Trumpa a jeho podporovatelů. „Tento žert byl nebezpečný a přes čáru. Protože někteří lidé ho vůbec nepochopí jako vtip,“ uvedli aktivisté z organizace Brady Campaign to Prevent Gun Violence. Mluvčí obou organizací nezapomněli připomenout obvinění z napadení, vznesené proti republikánskému kongresmanovi Gregovi Gianfortovi z Montany. Ten měl pobodat novináře, který se ho otázal na problém související se systémem zdravotní péče. „Politici by se měli vyvarovat podobně nebezpečné rétoriky zaměřené proti novinářům, protože ta může rychle přerůst ve fyzické násilí, jako se to přihodilo v Montaně,“ uvedli Reportéři bez hranic. Ve výroční zprávě, srovnávající úroveň dodržování svobody tisku ve 180 zemích světa, zařadila tato organizace USA na 43. místo, tedy o jednu příčku níže, než stát Burkina Faso v západní Africe.

Zákon, který guvernér Abbott v pátek podepsal, sníží poplatek za novou zbrojní licenci ze 140 na 40 dolarů a poplatek za její prodloužení ze 70 a 40 dolarů. Zákon vstoupí v platnost v září. „Žádnému zákona dbalému Texasanu nesmí být upřena možnost využít Druhého dodatku ústavy jen proto, že nemá dostatek finančních prostředků,“ prohlásil Abbott během podpisu nového zákona.

 

Nezávislé noviny, Reuters. Foto: Autor: Gage Skidmore, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=29047122