Jiří Zimola nebude na kandidátce ČSSD pro sněmovní volby

Bývalý hejtman jihočeského kraje Jiří Zimola byl předsednictvem ČSSD vyškrtnut ze seznamu kandidátů do nadcházejících parlamentních voleb. Na tiskové konferenci to sdělil předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.       

20. 5. 2017 – Praha                  

Důvodem k vyřazení Jiřího Zimoly z kandidátky byly podle Bohuslava Sobotky problémy, které stály dříve za Zimolovou rezignací z funkce jihočeského hejtmana. ČSSD prý dospěla k názoru, že by to pro stranu mohlo v předvolební kampani představovat riziko.

Jiří Zimola měl původně na jihočeské kandidátce figurovat na posledním, tedy 22. místě. Sám si podle svých slov neuměl představit, že by nekandidoval. Strana by se tím podle něj zbytečně připravila o hlasy, které by mu voliči mohli dát. Zimola byl totiž jedním z mála kandidátů ČSSD, který uspěl v krajských volbách v roce 2016. ČSSD tehdy obhajovala 11 hejtmanských postů, dokázala však udržet jen dva – v kraji Vysočina a pak ještě v kraji Jihočeském.

Jiřímu Zimolovi se tak úřad hejtmana podařilo obhájit a stále častěji se o něm začalo hovořit jako o muži, který by se mohl postavit Bohuslavu Sobotkovi v boji o místo předsedy ČSSD. Slibně nastartovanou stranickou kariéru mu však náhle překazila kauza s rekreační chatou, kterou si Zimola nechal stavět v obci Lipno nad Vltavou. Opoziční zastupitelé, společně s hnutím ANO, které tvořilo součást krajské koalice, zpochybnili způsob financování stavby. Nezdálo se jim, že její výstavbu zajišťoval předseda představenstva Jihočeských nemocnic a člen představenstev všech osmi zdravotnických zařízení v kraji Martin Bláha. Podle ODS zde existovala možnost, že firmy, které chaty stavěly, byly nějak propojeny se zakázkami kraje a nemocnic. Z auditu, který si nechal Bláha na spornou stavbu vypracovat, aby se od obvinění očistil, vyplynulo, že 85 % financí šlo pro stavební firmy, které nebyly v žádném vztahu ke společnosti Jihočeské nemocnice ani k Jihočeskému kraji. Zimola za chatu zaplatil 4,5 milionu korun, tedy ještě o něco více, než byla obvyklá cena. Audit obvyklou cenu stanovil na 4,1 milionu.

Závěry auditu si nicméně každá strana vyložila po svém. Zatímco Jiří Zimola si pochvaloval, že ho audit očistil, předseda opoziční ODS Martin Kuba zpochybnil čistotu zbývajících 15 %, z celkové částky proplacené při stavbě chaty. U jedné firmy, která byla spjata se zakázkami pro nemocnice, nebylo například jasné, kde a za kolik nakupovala stavební materiál. Krajská koalice se nakonec kvůli kauze rekreačního domu rozpadla a Jiří Zimola ve funkci jihočeského hejtmana skončil. Novou koalici pak vytvořily ČSSD, Pro Jižní Čechy, KDU-ČSL a Jihočeši 2012. Zimolu ve funkci nahradila jeho bývalá náměstkyně Ivana Stráská (ČSSD).

Nejnovější vývoj kolem Jiřího Zimoly se dá vyložit jako další posílení vnitrostranické pozice Bohuslava Sobotky, který se tak zbavil jednoho z nejúspěšnějších spolustraníků a současně rivala. Zimola se totiž v roce 2013 zúčastnil tzv. Lánského puče, kdy se po vítězství, které ČSSD „utrpěla“ v parlamentních volbách, setkal na utajované schůzce s prezidentem Milošem Zemanem. Po ní on a dalších 19 z 33 členů představenstva ČSSD vyzval předsedu strany Bohuslava Sobotku, aby odstoupil. Když pak Sobotka svou pozici udržel, Zimola rezignoval na členství v předsednictvu a výkonném výboru. Dál vykonával jenom mandát poslance a působil v úřadu hejtmana Jihočeského kraje.

 

Nezávislé noviny, ČTK. Foto: Autor: kancelář hejtmana J. Zimoly – kancelář hejtmana J. Zimoly, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=23554272