Irák: Lži, které nás vtáhly do války

ERIC S. MARGOLIS

Před šestnácti lety USA a Velká Británie spáchaly zločin dějinných rozměrů, když společně napadly a zničily Irák. Jednalo se o stejně ohavný čin, jakým bylo napadení Polska nacistickým Německem v roce 1939.

Mezi lety 2003 až 2007 zemřelo v Iráku velké množství civilistů. V důsledku rozbombardování vodovodních a kanalizačních soustav se masívně rozšířila cholera. OSN odhadla, že následkem toho zahynulo 500 000 iráckých dětí. Madeline Albrightová, ministryně zahraničních věcí USA, to označila jako „přijatelnou cenu.“

Ne tak pro 4424 amerických vojáků, kteří v Iráku padli, nebo oněch 31952 zraněných, mnohdy s devastujícími poraněními mozku či nervového systému. Přijatelná cena to nejspíš nebyla ani pro americké daňové poplatníky, které tato zpackaná válka vyšla přes bilion amerických dolarů, přičemž tyto náklady jsou dodnes utopeny v rámci amerického státního dluhu.

V roce 2003 byl Irák nejrozvinutějším arabským národem v oblasti sociální péče, zdravotnictví, vzdělávání a výstavby průmyslu. V jeho čele byl nicméně megaloman Saddám Husajn, který byl dosazen a po celou dobu války proti Iránu podporován USA, Velkou Británií a arabskými satrapy.

Když jim Saddám začal přerůstat přes hlavu, Washington ho lstivě navedl, aby napadl Kuvajt, dalšího americko-britského ropného satrapu. Washington a Londýn pak hned začaly s velký křikem, že Irák disponuje tajnými nukleárními zbraněmi, představujícími prý hrozbu pro celý svět. A jak vytrubovala americko-britská propaganda, válka byla tudíž urgentní a nezbytná.

Já jsem ale na základě svých dlouholetých pozorování dobře věděl, že Irák nevlastní žádné jaderné zbraně, ani raketové systémy středního či dlouhého doletu. Jediné, čím disponoval, byly laboratoře v Salman Pak, provozované britskými techniky, kteří v nich vyráběli smrtící jedy určené proti Iránu. Tuto tajnou operaci jsem odhalil a také jsem o ní informoval veřejnost. A zatímco jsem byl ze strany Iráku obviněn coby izraelský špion, pozoroval jsem s jistým odporem i obavami, jak USA a Velká Británie spustily masivní lživou kampaň proti Iráku a těm málo jedincům, kteří jako já dál tvrdili, že Bagdád nemá žádné nukleární zbraně.

Téměř všechna americká a britská média podporovala George Bushe a Tonyho Blaira v jejich protiiráckém tažení, když do světa vytrubovala ohavné lži mající za cíl podnítit válečnou horečku. Americká média, která by měla být hlasem demokracie, se proměnila v tak dokonalé továrny na lži, že by jim i bývalá sovětská média mohla závidět. 

V čele byl The New York Times, společně s třemi hlavními televizními stanicemi. Byl jsem v Iráku s jejich hvězdnou reportérkou, Judith Millerovou, která se stala klíčovým hráčem v prosazování válečné kampaně. Stejně tak se činil Murdochův tisk v Británii či Fox News. Pokus BBC o zproblematizování proudu lží okolo Iráku byl hned v zárodku potlačen Tony Blairem. A čelný britský jaderný expert, který zpochybnil tyto nukleární lži, byl zavražděn. Irák byl kontaminován americkými střelami z ochuzeného uranu.

Novináři jako já byli zastrašováni a upozaďováni. Byl jsem opuštěn předními americkými listy, hlavním kanadským televizním kanálem, a také CNN, pro kterou jsem pracoval jako řádný komentátor. Bylo mi sděleno, že od Bílého domu dostali pokyn: „Od Margolise se držte dál“. Mým hříchem bylo, že jsem dát trval na tom, že Irák nedisponuje žádnými nukleárními zbraněmi, a že pro USA tudíž nepředstavuje hrozbu. Události dostávaly tak absurdní podobu, že se dokonce začaly šířit zvěsti o jakýchsi Saddamových smrtících dronech, které údajně měly Ameriku zamořit jedem.

Z amerických médií informoval o válce seriózně pouze tiskový koncern McClatchy, a také Christian Science Monitor. Jinak takřka celý zbytek „mluvících hlav“ z amerických televizí horlil pro válku. Většina z nich dodnes sedí na svých židlích, a dožadují se války proti Iránu.

Kdo stál v pozadí války? Jednalo se o kombinaci velkých ropných společností, které toužily převzít kontrolu nad iráckými ohromnými přírodními zdroji, a dále izraelskou lobby, která chtěla vidět Irák zničený americkou mocí. Kontrolu nad Pentagonem převzali váleční jestřábi z řad neokonzervativců: Wolfowith, Feith, Rumsfeld.

George Bush, ten ignorantský hlupák, byl zcela v rukou svého vice-prezidenta Dicka Cheneyho, válečného megalomaniaka. A CIA hrála tu hru s nimi. Dokonce i respektovaný bývalý generál Colin Powell ze sebe udělal hlupáka, když prohlásil v OSN, že Irák má utajené zbraně. Vlastnil chemické zbraně, to je pravda, ale měli jsme důkazy, že ty zbraně pocházely z USA a Velké Británie.

Nikdo z USA ani Británie ještě nebyl postaven před tribunál pro zločiny podněcování k válce a usmrcení ohromného množství lidí. Prolhaná média se vyhnula zasloužené kritice. Stejně jako prolhaní politici, se i ona vymluvila na chybující rozvědku a smůlu. Těch pár jedinců, kdo tuto agresivní válku kritizovali, zůstává na vedlejší koleji a jsou dál umlčováni. 

Článek byl převzat z webu: the sundaily  

Náhledové foto: Tony Blair. Zdroj: wikipedie. Autor: Original photo by User:Gryffindor – crop of Image:Blair Heiligendamm G8 2007 006.jpg, Volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2801294