Herecká etuda ministra Stropnického

Pravděpodobně podle starého hereckého hesla: jestli roli nerozumíš, zeptej se rejži! se zachoval ministr zahraničních věcí ČR Martin Stropnický, když dnes kategorickými slovy podpořil nezákonný útok západních států proti Sýrii.

Je pravděpodobně velmi těžké být v dnešní době ministerským potentátem. Jen si představte: sedí v komfortně zařízené kanceláři uvnitř ohromné budovy ministerstva zahraničí. Na první pohled mocný muž. Nesměl by ale být zástupcem státu s omezenou suverenitou. A tak tu sedí a čučí na dva telefony na desce stolu před sebou. Zavolají mi dřív z Bruselu, nebo USA? A když to bude z Bruselu, tak z centrály NATO nebo Evropské unie? Který hovor mám vzít dřív, přemítá. A co když zavolá Británie? Ta je do toho taky namočená. Ale je už jednou nohou z EU venku. Na druhou stranu v NATO zůstává, ne? Tak to ji taky nemohu ignorovat. Tak tam bezradně sedí a pohledem hypnotizuje telefon na stole před sebou.

Náhle se otevřou dveře. „Máme tady to prohlášení. Můžeme to odeslat?“ ptá se pracovnice Odboru pro styk s veřejností. Stropnický jen zamumlá: „Dělejte si, co chcete. Nevidíte, že nemám teď čas?“ Co kdyby zazvonil? Ten. Anebo tenhle? Ministr nervózně poposedne.

Ano, je těžké stát v čele ministerstva státu, který nemá vlastní zahraniční politiku a ve všem, co řekne a co udělá, musí čekat na direktivu ze zahraničí. Jeho postavení je o to prekérnější, že vlastní občané netuší, že jsou příslušníky kolonie a stále se ještě domnívají, že jejich stát je ve svých rozhodnutích suverénní. Na to, aby je v této iluzi udržoval, je pak třeba mužů nevšedních schopností. Třeba z herecké branže. Takový je schopen sehrát takřka cokoliv a skoro se tomu i dá věřit. Však má zkušenosti od filmu. Každý herecký výkon má ale své meze. Rozhodující je vždy názor režiséra.

V konkrétním případě údajného chemického útoku v městě Dúmá, jehož údajnými pachateli měli být příslušníci vládních vojsk prezidenta Bašára Asada, má aspoň ministr Stropnický usnadněnou práci v tom, že veškeré informace byly světové veřejnosti dodané jak na stříbrném podnose ve formě televizních obrázků. Oběti byly na straně proamerických rebelů. Takže z toho automaticky plyne, že pachatelem musí být ten Asad. To přece dá zdravý rozum.

Čertovský chlapík, ten Asad. Furt jsou s ním jen nějaké problémy. A já abych to pak lidem vysvětloval! zlobí se v duchu ministr. Ale teď ho chtějí za to bombardovat. Tady končí každá legrace! Tak jaké stanovisko teď zaujmeme? Proč, ksakru, už nevolají?!

Do ticha se konečně rozdrnčí telefon. Á Brusel. Stropnický švihne rychle rukou po sluchátku. Chvíli poslouchá hlasu na druhé straně a pak si na připravený kus papíru spěšně udělá pár poznámek. „O.K. I can do it. No problem,“ zamumlá v odpověď a pak zmáčkne tlačítko, aby přivolal slečnu z „tiskového“. „Naformulujte to takhle,“ vloží jí za chvíli do dlaně pokyny, co právě obdržel po telefonu.

Za chvíli už po netu letí tweet tohoto znění:  „Zásah spojenců v Sýrii byl legitimní, RB OSN nebyla schopna přijmout v uplynulých měsících žádné rozhodnutí a to ani ohledně mezinárodního vyšetřování použití chemických zbraní v Sýrii, když RU šestkrát vetovalo předložené návrhy.“

Bude to dostatečně věrohodně? Dumá chvilku zamyšleně Stropnický. Chtělo by to nějaký náš názor. Aby bylo jasné, že máme taky nějakou tu svou myšlenku. Ještě chvilku přemýšlí a pak zformuluje následující text: „Nepochybně budeme svědky mohutné desinformační kampaně ve veřejném prostoru. Bude se spekulovat, tvrdit, vyvracet, mluvit o různých ztrátách s cílem zamlžit skutečnou podstatu věci událostí v Sýrii. Je důležité ověřovat správnosti informací, a zejména z jakého zdroje pocházejí.“

„Tweetněte ještě tohle,“ podá lejstro vzápětí slečně z „tiskového“. Nebo tak nějak. V těch našich intencích, jako obvykle. Chápete?“

„Podle Bruselu, nebo NATO?“

„To je přece jedno. Hlavně, aby to bylo tak komplikované, že z toho nebude patrné, jaký je přesně náš názor. Zamotejte tam něco o informační mlze, a tak. Však vy už si poradíte,“ odpoví ministr a znaveně si tře víčka.

Je těžké být ministrem státu s omezenou suverenitou. Těžké i pro herce.

 

NN

Náhledové foto: Ministr zahraničních věcí ČR Martin Stropnický. Autor: Aaron Hostutler – https://www.flickr.com/photos/secdef/14044251286/in/photolist-np3mvL-np3sBy-nr8kKo, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=41007386