Herec Martin Stropnický přijal novou roli: bude hrát českého velvyslance v Izraeli

Jak uvedla ČTK, Martin Stropnický dnes složil poslanecký mandát. Poslaneckou funkci vykonával za stranu ANO Andreje Babiše. K tomuto kroku přistoupil v souvislosti s nástupem do funkce velvyslance České republiky v Izraeli.

Martin Stropnický pochází z prominentní rodiny; jeho otec byl v komunistickém Československu diplomatem. Stropnický tak od útlého věku navštěvoval školy určené pro pracovníky zahraničních diplomatických služeb a osvojil si nadstandardní jazykové znalosti. V roce 1975 Stropnický obdržel první roli u filmu a tehdy zřejmě zjistil, že ho herectví baví. V letech 1976 – 1980 vystudoval Akademii múzických umění a v dalších letech se již plně věnoval budování herecké kariéry. V roce 1990 však přichází první zlom: Stropnický opouští divadlo a nastupuje do diplomatických služeb. Po absolvování Diplomatické akademie ve Vídni (1991-1992), kdy souběžně na Ministerstvu zahraničních věcí ČR vykonával funkci ředitele sekce kulturních styků, se v roce 1993 stává velvyslancem ČR v Portugalsku. V roce 1994 je jmenován českým velvyslancem v Itálii. Diplomatickou kariéru přeruší v roce 1998, aby přijal post ministra kultury v Tošovského vládě. Po ukončení této „kulturní mise“ je v roce 1999 znovu jmenován na diplomatický post, tentokrát jako velvyslanec zastupuje Českou republiku ve Vatikánu. Diplomatické služby opouští v roce 2002, zřejmě v souvislosti s blížícím se koncem posledního období Václava Havla v prezidentské funkci.

S odchodem Václava Havla do politického důchodu nastala pro Martina Stropnického „hubená léta“. Vzal proto zavděk nabídkou, aby v Divadle na Vinohradech dělal uměleckého šéfa. Zároveň se vrátil ke své původní profesi herce. Svět velké politiky však zřejmě Martinu Stropnickému nedával spát. Šance na návrat se naskytla, když čeští voliči, znechucení způsobem politiky vykonávané zavedenými politickými stranami, zvolili změnu v podobě nově se objevivšího hnutí ANO podnikatele a miliardáře Andreje Babiše. Martin Stropnický nezaváhal snad ani pověstnou minutu a rychle naskakuje do výtahu, aby ho opětovně vynesl do nejvyšších pater české politiky. V koaliční vládě hnutí ANO, ČSSD a KDU-ČSL se stává ministrem obrany. Pro televizní diváky mohlo být sice poněkud matoucí rozlišit, zda známá tvář na obrazovce vystupuje zrovna v roli ministra obrany ČR nebo plukovníka Tomečka, kterého ztvárnil v seriálu Kriminálka Anděl, vysílaného televizí Nova po celou délku hercova politického působení, ale nakonec si i na tuto schizofrenickou situaci zvykl. Nebylo zřejmě zbytí.

V roce 2017 hnutí ANO nejenže obhájilo v parlamentních volbách svoje mocenské pozice, ale vyšlo z nich ještě posíleno. Andrej Babiš se stal na několikerý pokus konečně českým premiérem. V nové, ještě „bezdůvěrové“ vládě přijal Martin Stropnický křeslo ministra zahraničí. Opustil tak ministerstvo obrany, kde podával jen matné výkony, a vrátil se do resortu, v němž to měl k hereckému povolání přeci jen o dost blíže. Pokud měl totiž někdo předstírat, že Česká republika má nezávislou zahraniční politiku, angažmá herce do role prvního úředníka v Černínském paláci bylo rozhodně dobrou volbou. Přesto, že základním principem Stropnického působení v čele šéfa české diplomacie bylo nedělat nic, co by mohlo rozčílit naše západní spojence, i tak si užil občas perné chvilky. Třeba když v době útoku západních velmocí na Sýrii nedostal včas od spojenců scénář, a musel proto improvizovat, aby nelegitimní útok před českou veřejností nějak obhájil (viz chaotické a bezobsažné tweety, které tehdy zveřejňovalo jeho ministerstvo).

V nové koaliční, tentokrát „důvěrové“ vládě, kterou slepilo hnutí ANO společně s ČSSD na Martina Stropnického role nezbyla. Jeho principál Andrej Babiš se ale o něj i tak postaral: Stropnický byl nakonec jmenován velvyslancem České republiky v Izraeli. Nedělejme si ale plané naděje, že by tam zastupoval nějaké české zájmy; oborem Martina Stropnického je přeci hlavně herectví!

 

Nezávislé noviny, ČTK

Náhledové foto: Martin Stropnický vedle amerického ministra obrany A. Cartera. Zdroj: Autor: Senior Master Sgt. Adrian Cadiz – Secretary of defense visits NATO, Volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=46950923