Evropská komise hrozí České republice, že s ní zahájí soudní řízení kvůli neochotě přijímat migranty. V jednom pytli jsou s ní ještě Polsko a Maďarsko

Podle sdělení ČTK Evropská komise hodlá potrestat státy V4 kvůli jejich neochotě přijímat imigranty na základě kvót. Jen do podzimu jich přitom Česká republika měla přijmout 2600.

12. 6. 2017 – Praha

Není to ještě oficiální, ale dojde zřejmě k tomu, co předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker Čechům tak dlouho sliboval: EU se během týdne rozhodne, zda spustí řízení, které může Českou republiku přivést až před unijní soud. To vše kvůli neochotě politické reprezentace České republiky přijmout na své území 2600 běženců. Celkově by takto mělo být v rámci členských států EU  rozmístěno 160 000 lidí, kteří jsou zatím soustředěni v záchytných centrech v Řecku a Itálii. Mělo by se jednat hlavně o občany Sýrie, Iráku a Eriteje.

Pokud se Evropská komise rozhodne řízení s uprchlickými „odpírači“ nakonec zahájit, nejprve jim zašle oficiální upozornění. Jedná se o první krok v několikastupňovém řízení na jehož konci může být rozhodnutí o udělení pokuty členskému státu. Jak uvedl mluvčí Evropské komise Alexander Winterstein, podobná rozhodnutí Evropská komise přijímá hromadně vždy jednou měsíčně. Nejbližší termín je stanoven na tuto středu.

Na nedostatek vůle České republiky podřídit se eurounijnímu kvótnímu systému naposledy upozornil Jean-Claude Juncker minulý čtvrtek ve svém karolinském projevu. Komisař pro migrační záležitosti Dimitris Avramopulos nedávno varoval, že Evropská komise nebude váhat s řízením proti Polsku, Maďarsku a Česku, pokud tyto země svůj přístup nezmění.

Česko bylo jednou ze zemí, které v roce 2015 hlasovaly proti povinným kvótám na přerozdělování migrantů. Později ale česká vláda přijala dobrovolný závazek na přijetí určitého počtu migrantů, který se početně blížil závazku povinnému. Dosud bylo přijato 12 osob, do letošního září mělo být takto do České republiky přemístěno 2600 migrantů. Po teroristických útocích, k nimž došlo v poslední době v západní Evropě, ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) oznámil, že až do konání parlamentních voleb Česko již nepřijme ani jednoho imigranta. Odpor proti přijímání imigrantů z Afriky a Blízkého východu vyjádřilo již dříve také Polsko a Maďarsko. Slovensko zase podalo k Evropskému soudu žalobu, v níž se dožaduje výroku o nezákonnosti povinných kvót.

Více o tématu také zde.

 

Nezávislé noviny, ČTK. Foto: předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Zdroj: fob