Emmanuel Macron zvolen novým prezidentem Francie

 

Žádné překvapení se nekonalo. Jak předpokládaly předvolební průzkumy veřejných nálad, novým prezidentem Francie byl dnes večer zvolen populista Emmanuel Macron. Od voličů obdržel zhruba 65% hlasů, zatímco jeho protikandidátka z prvního kola, Marine Le Penová 35%. Volby ale poznamenala velká neúčast, když doma zůstalo 25% oprávněných voličů.

7.5.2017 Praha

Prezident – chameleon

Přes množství slibů, které rozdával v posledních týdnech doslova plnými hrstmi, není nikomu vůbec jasné, jakým bude Emmanuel Macron vlastně prezidentem. Jeho původ a vzdělání ho řadí mezi společenskou elitu. Pracovní kariéru zahájil v Rothschildově bance, kde na obchodních transakcích vydělal miliony. Do politiky vstoupil ale paradoxně jako člen levicové Hollandovy vlády, v níž dva roky zastával post ministra hospodářství. Když levicový kabinet náhle opustil, Francoise Hollande rozhořčeně hovořil o ráně dýkou, kterou mu Macron zasadil do zad. Ten ale již zakládal novou politickou stranu En Marche! (Na pochod!), s kterou hodlal dobýt nejprve Elysejský palác, později snad i vyhrát parlamentní volby.

Pozorovatelé zmiňují s oblibou fakt, že Macron je v 39 letech po Napoleonovi druhým mužem, který stanul v čele země v tak raném věku. Dalším fenoménem, který je často v tisku přetřásán, je nerovný svazek, který tvoří Macron se svou manželkou, ženou o 24 let starší, než je on sám. Macron se s ní seznámil v 15 letech, ještě během studií na katolickém lyceu, kde Briggite Trogneuxová (64) vedla školní divadelní kroužek. Emmanuel Macron ženě, která měla už tři děti, zcela propadl. V 17 letech jí řekl, že si ji jednou vezme. Přes odpor rodiny svůj slib později skutečně splnil.

Rozval tradičního politického systému

Marine Le Penová, jako Macronova sokyně v druhém kole prezidentských voleb, nakonec získala důvěru 11 milionů Francouzů. Podařilo se jí to přes nepřízeň většiny hlavních francouzských médií, která Le Penovou nálepkovala jako krajně pravicovou extrémistku s rasistickými sklony. Nicméně pro Le Penovou, stojící v čele Národní fronty, byl výsledek letošních voleb stejně velkým úspěchem. Francouzské voliče získala důrazem na bezpečnostní a sociální témata. To se nedá zdaleka říct o kandidátech tradičních politických stran. Kandidáti republikánské pravice Francoise Fillon, a francouzské levice, Benoit Hamon, skončili oba v prvním kole, druhý z nich dokonce hluboko v poli poražených. Volbu voličů lze tak jednoznačně hodnotit jako vzpouru vůči zavedenému politickému systému, který zde existuje již od roku 1958, kdy Charles de Gaulle založil tzv. pátou republiku.

Nejistá budoucnost

Francie dnes večer nadšeně slaví zvolení nové hlavy státu. Macron již ohlásil, že jeho první zahraniční cesta povede do Berlína. Rovněž v Bruselu si po dnešním večeru zhluboka oddychne mnoho euroúředníků, protože pro ně je Macron mužem kontinuity. Ve své první řeči Macron vyzval své příznivce, aby se nevysmívali Le Penové a milionům Francouzů, kteří v druhém kole prohráli společně s ní. Lze to hodnotit jako ruku napřaženou ke smíru. Pobídku k novému sjednocení země. Otázkou zůstává, nakolik je toto gesto myšleno upřímně. A zda další vnitropolitický vývoj takovému smíru bude nahrávat. Zde je třeba zdůraznit, že En Marche! je zcela novou stranou, která dosud ve volbách nezískala jediný hlas. Sám Macron, mimo relativně krátkou ministerskou etapu, rovněž nemá žádnou politickou zkušenost a je tudíž velkou otázkou, zda na prezidentskou funkci bude stačit.

Nezávislé noviny

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *