Emmanuel Macron dal milionům Francouzů slib, který nemůže splnit

Komentář

9. 5. 2017

Francouzi v druhém kole prezidentské volby v neděli zvolili do čela své země Emmanuela Macrona. Mladého, teprve 39 letého populistu, který sám sebe prezentoval jako muže Změny, ačkoliv je typickým představitelem politicko-ekonomického establishmentu. Francouzi se nicméně nechali nachytat na jeho plané sliby, neodradilo je ani to, že jim je dává bývalý člen socialistické vlády a současně bankéř s milionovým jměním, které získal ve službách banky Rothschild. Báječný protimluv!

Macron vidí místo Francie i nadále v Evropské unii, kterou by rád ještě více integroval. Země střední Evropy, jako Polsko a Maďarsko, které odmítají kvóty na přijímání ekonomických migrantů z Blízkého východu a Afriky, by chtěl přinutit, aby se podřídily diktátu Bruselu. Je zvláštní, že představitel společnosti, která má tak špatné zkušenosti s přijímáním imigrantů z těchto oblastí, přesto neváhá radit jiným, aby opakovali stejné chyby.

Ve Francii od roku 2015, tedy za doby vlády Francoise Hollanda, jejímž členem byl po dva roky i samotný Macron, připravil islámský terorismus o život 236 občanů. Je to podstatný díl z celkového počtu 271 obětí atentátů za posledních třicet let. Emmanuel Macron přesto po svém zvolení prezidentem Francie svým spoluobčanům slíbil: „Já vás ochráním!“

Je to velkohubé prohlášení, protože ani kdyby sebevíce chtěl, není v silách jedince tento slib splnit. Lehkost, s jakou takto závažný a závazný slib přesto dal, ukazuje, že se tomuto muži nedá věřit. Rýsuje se tu podobnost jiným velkohubým Francouzem, který pátou republiku založil, tedy s Charlesem de Gaullem. Ten v roce 1958, tedy v čase, kdy vrcholila alžírská krize, prohlásil k davům Francouzů, žijících ve francouzském Alžíru: „Pochopil jsem vás!“ Ti vzápětí propukli v jásot, protože jeho slova vzali jako ujištění, že nebudou Francií opuštěni v jejich boji s arabským terorem. Jakmile ale de Gaulle byl zvolen prezidentem Francie, přistoupil na požadavky tzv. bojovníků za svobodu a souhlasil s vyhlášením samostatnosti Alžíru. Osamostatnění Alžíru provázel chaos, kterému padly za oběť stovky Francouzů, kteří se buď nestihli, nebo nemohli evakuovat.

Zvolení Emmanuela Macrona prezidentem Francie symbolizuje další ustupování pronikání arabského vlivu na sever. Davy lidí, které mávaly na náměstí Republiky v Paříži francouzskými vlajkami, si zřejmě vůbec neuvědomovaly, že neoslavují ubránění principů republiky, ale naopak jejich další umenšení. I nadále budou zřejmě sílit projevy islámského náboženského fundamentalismu, jen se už nebudou dít v dalekém Alžíru, ale budou se odehrávat v srdci samotné Francie. Je možné, aby si ta zhruba pětina voličů, kteří nakonec hlasovali pro Emmanuela Macrona, uvědomila, že tím převzala i svůj díl zodpovědnosti za každou další kapičku francouzské krve, která bude vinou arabského teroru odteď prolita?

Nezávislé noviny

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *