ČSSD si do čela zvolila multikulturalistu Hamáčka. Zastaví to pád strany do politického záhrobí?

Bývalý předseda Poslanecké sněmovny ČR Jan Hamáček se na včerejším sjezdu stal novým předsedou ČSSD. Až do poslední chvíle mu na paty šlapal Jiří Zimola.

Pokud potřebovali čeští socané něco jako sůl, pak to byla radikální změna ve vedení strany. Bohuslav Sobotka, který stranu vedl v letech 2011 – 2017 , přivedl ČSSD až na samý okraj politické propasti. „Jsme nejsilnější politickou stranou, vyhráli jsme volby,“ zněl často Sobotkův argument, když se chtěl vyvýšit nad svého politického rivala Andreje Babiše, s kterým v roce 2011 zasedl ve vládě. Babiš se nad tím jen usmíval. V dalších volbách to byl naopak on, kdo triumfoval. Sobotkova partaj zase utrpěla nejhorší výsledek za posledních 20 let.

Bohuslav Sobotka byl politikem lokálního významu. Díky svému celoživotnímu pohybu v zákulisí české politiky si vybudoval kontakty, stal se dokonalým technologem moci. Na víc už jeho schopnosti nestačily. Jeho znalosti cizích jazyků byly – mírně řečeno – chatrné. Na jednáních v zahraničí proto většinou jen zpovzdálí přihlížel rozhovorům ostatních evropských státníků, protože jinak se zapojovat nemohl. O to ochotněji pak odkýval vše, s čím se na něj bruselští úředníci a evropští politici obrátili. Úřad vlády České republiky ovládli za Sobotkova premiérování neomarxisté prosazující evropskou multikulturalistickou agendu. Peníze ze státního rozpočtu tekly do politických neziskovek proudem.

“Odsuzuji islamofobii stejně jako odsuzuji jakoukoli jinou formu extremismu či rasismu. Islám už v minulosti prokázal a prokazuje nadále, že má nezastupitelnou a nevyčíslitelnou roli ve vývoji lidské společnosti.” Jan Hamáček

A výsledek? ČSSD u voličů v loňských volbách do poslanecké sněmovny naprosto propadla. A lepší to není ani teď. Jak uvedla agentura STEM, kdyby se volby konaly v únoru 2018, mohla by ČSSD počítat se 7,1% voličských hlasů. Jeden by čekal, že se strana nad sebou hluboce zamyslí a následně provede výrazné změny. Socanští papaláši však byli jiného názoru. Do boje o uvolněné předsednické křeslo se tak zapojil dokonce i Milan Chovanec, který byl účastníkem tzv. lánského puče a post ministra vnitra v Sobotkově vládě dostal jen díky tomu, že bleskurychle převlékl kabát a ze Sobotkava kritika se stal z hodiny na hodinu jeho neméně oddaným stoupencem. Jako jeden ze tří členů triumvirátu Sobotka – Chovanec – Zaorálek, který řídil stranu bezprostředně před parlamentními volbami, nesl přímou zodpovědnost za tragický volební výsledek. Svou nedělní kandidaturou na předsedu ČSSD dokázal, že má doslova hroší kůži.

Podobně silným osobnostním povrchem zřejmě disponuje i Jan Hamáček, který nakonec získal na včerejším sjezdu nejvíce hlasů a stal se tak novým předsedou ČSSD. Delegáty sjezdu přesvědčil najspíš tím, že podobně jako jeho předchůdce Sobotka ani on nikdy pořádně nepracoval. Studia na vysoké škole nedokončil, protože byl nejspíš příliš zaneprázdněn svými aktivitami v řadách Mladých sociálních demokratů. V roce 2006 byl za ČSSD zvolen jako poslanec Parlamentu ČR a od té doby už politiku nikdy neopustil. Zatím nejvyšší post zastával v letech 2013 – 2017, kdy se stal předsedou Poslanecké sněmovny. Tuto funkci vykonával v sobotkovské linii a samozřejmě nesl rovněž velkou odpovědnost za chabý výsledek strany v posledních parlamentních volbách.

“Co mě trápí, je, že uprchlická krize získává nové a nové dimenze. Jednou z nich je rostoucí netolerance a odmítání islámu v Evropě. Včetně mé země. Islamofobie je na vzestupu a lze slyšet, slušně řečeno, mnoho problematických výroků stran islámu.“ Jan Hamáček

Jan Hamáček je všechno možné jen ne charismatický lídr přinášející na politickou scénu nějaké silné sdělení. Je poslušným eurounionistou, který je vnímavý vůči nabádání Bruselu, že Česká republika má být solidární v otázce přijímání muslimských imigrantů.  V době vrcholící migrační krize neváhal kritizovat české občany za jejich údajně xenofobní postoje a naopak chválit islám pro jeho „nezastupitelnou a nevyčíslitelnou roli ve vývoji lidské společnosti.“  Později své dřívější postoje bagatelizoval, přesto přesvědčil jen málo českých voličů a nese tak zřejmě vysokou spoluzodpovědnost za mizerný výsledek v posledních parlamentních volbách.

Hamáčkovy multikulturalistické a eurounionistické politické postoje nicméně souzní s postoji většiny členské základy, a proto si ho asi také delegáti zvolili do čela ČSSD. Pravděpodobně si nevšimli, že většina českých voličů zastává postoje zcela odlišné.

 

Nezávislé noviny, Aktuálně.cz

Náhledové foto: Jan Hamáček. Zdroj: Wikipedie: Autor: EU2016SK – https://www.flickr.com/photos/142675453@N02/30082375061/in/dateposted/, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=52119449