Charlie Hebdo si udělal šoufky z manželů Macronových

Francouzský satirický časopis Charlie Hebdo si pořádně vystřelil z prvního páru Francie. Vzal si na mušku značný věkový rozdíl mezi Emmanuelem Macronem a jeho ženou Brigitte Trogneuxovou. Kresba okamžitě spustila lavinu kritiky.

18. 5. 2017 – Praha

Časopis Charlie Hebdo je svým způsobem celosvětová instituce. Stal se jí poté, co jeho redakce byla cílem teroristického útoku islámských teroristů Nelíbilo se jim, že se časopis – z jejich pohledu – neuctivě staví k historickým postavám spjatým s Koránem.

Charlie Hebdo alias Charia Hebdo: Pokud vám to není k smíchu, tak sto ran bičem! (Zdroj: Wikipedie)

Výsledkem teroristického útoku, který se odehrál v budově redakce Charlie Hebdo 7. 1. 2015, bylo 12 osob usmrcených a dalších 11 raněných. Pachateli byli dva bratři, Said a Chérif Kouachiovi, kteří se přihlásili k Islámskému státu. Francie jako jeden muž atentát rozhořčeně odsoudila. 11. 1. 2015 se v Paříži konala ohromná demonstrace, které se zúčastnilo kolem 3,5 milionů lidí. V jejich čele kráčelo 40 státníků z celého světa, vedených francouzským prezidentem Francoisem Hollandem. Je suis Charlie! (Jsem Charlie!), znělo tehdy z davu, sociálních sítí i světových deníků jedním hlasem. Nejrůznější veličiny se předháněly v ujišťování, že útok na Charlie Hebdo berou jako útok na svobodu slova a projevu, což považují za nejdůležitější „evropské hodnoty“. A jako takové je prý budou až do roztrhání těla bránit.

Uběhly dva roky. V prezidentském úřadu již není Francoise Hollande. Ve funkci ho vystřídal Emmanuel Macron, doprovázený manželkou Brigitte Trogneuxovou.  Mezi oběma manželi panuje značný věkový rozdíl – Brigitte Trogneuxová je o 24 let starší, než její muž. Macron ji poznal na střední škole, kde Trogneuxová vyučovala. Macronovi bylo tehdy 15 let. Když mu bylo 17, měl údajně prohlásit: Ať uděláš cokoliv, stejně si tě vezmu. Rodinné prostředí vztahu ale vůbec nepřálo. Vzali se až poté, co Macron dokončil vysokoškolská studia a nastoupil kariéru státního úředníka, v říjnu 2007.

Právě značný věkový rozdíl mezi Macronem a jeho ženou zaujal tentokrát kreslíře z Charlie Hebdo. Na titulní stránce časopisu zveřejnili karikaturu prvního páru Francie, kde Macron drží dlaň na břiše těhotné manželky. Obrázek doprovází text: Bude dělat zázraky. Macronovi je 39 let. Jeho ženě 64. Z předchozího manželství má Brigitte už tři děti a sedm vnoučat.

Emmanuel Macron bude dělat zázraky (Zdroj: Charlie Hebdo, Facebook)

Charlie Hebdo se ale svou kresbou dotkl skutečnosti, kterou se mnozí obávají pojmenovat: manželé Macronovi doposud jsou, a pravděpodobně i nadále zůstanou, bezdětní. Okamžitě po svém vydání se obálka časopisu stala terčem nejroztodivnějších reakcí. Někteří uživatelé sociálních sítí obrázek charakterizovali jako „nechutný“, popřípadě „skandální“.  Další ho označili za „sexistický“, či „zpátečnický“.

Ukázky některých příspěvků na sociálních sítích uveřejnil list Independent. Jeden z přispěvatelů například píše: „Hrozně zpátečnická karikatura. Taková pitomost! Posmívají se mu, protože se svou ženou nemají děti. Charlie Hebdo mi přijde kapku mimo.“ Další pisatel pak podotýká: „Tohle by nikdy nemohla nakreslit žena. Jenom chlap mohl načmárat něco tak nechutného.“

Někteří pisatelé zase v obrázku nespatřují ani tak útok na samotnou Brigitte Macronovou, jako spíš jízlivost vůči nově zvolenému prezidentu, který, jak sám věří, může nasměrovat Francii k lepším zítřkům a učinit tak svého druhu skutečně zázrak.

Macron na narážky ohledně značného věkového rozdílu mezi ním a ženou obvykle odpovídá, že kdyby byla naopak jeho manželka mladší o dvacet let než on, vůbec nikdo by se nad tím nepozastavoval. Kritiky obviňuje z mysogonie a homofobie.

Zdá se tedy, že za dva roky, které uplynuly od atentátu v redakci Charlie Hebdo, se situace v Evropě značně změnila. Obětí islámského násilí značně přibylo (za dobu, co byl v prezidentském úřadu Francois Hollande, zemřelo na následky islámského teroru 236 osob) a veřejnost asi trochu otupěla. V každém případě to platí o touze bojovat za svobodu slova a projevu jako nezpochybnitelné evropské hodnoty. Je suis Charlie už se zřejmě nenosí. Pokud ale nejsme Charlie, co tedy vlastně jsme?

Nezávislé noviny. Náhledové foto: Charlie Hebdo, Facebook