Český pas patří mezi nejužitečnější cestovní doklady světa

Majitelé českých pasů mohou mít velký důvod ke spokojenosti. Jejich pas totiž patří mezi ty cestovní doklady, které svým majitelům zajišťují největší cestovatelský komfort, měřeno podle počtu zemí, do kterých lze cestovat bez potřeby vstupních víz.

17. 5. 2017 – Praha

Mezinárodní srovnání cestovních dokladů provádí každoročně server Passport Index. Letos Česká republika zaujala 28 místo mezi všemi zeměmi světa. Na prvním místě se umístilo Německo, druhý byl Singapur, třetí Švédsko. USA jsou třinácté, Rakousko osmnácté, Kanada dvacátá druhá. Česká republika se umístila jako nejlepší z bývalých post-komunistických zemí. Až za ní je tak Maďarsko (dvacáté deváté), Polsko (třicáté), Slovinsko (třicáté první) a Slovensko (třicáté druhé).

Účelem mezinárodního srovnávání „síly“ cestovních dokladů je, dle serveru Passport Index, informovat veřejnost o možnostech, které jim jednotlivé pasy nabízejí, podpořit debatu o vízové politice, globální mobilitě a bezpečnosti cestování, a rovněž přispět k vytvoření povědomí o určitém globálním občanství jako druhé identitě každé lidské bytosti.

Nezávislé noviny. Foto: pixabay