Češi mají k Evropské unii spíše rezervovaný postoj. Odlišují se tak od zbytku východoevropských unijních zemí

Pouhých 35 procent obyvatel České republiky považuje EU za dobrou věc. Opak si myslí 26 procent dotazovaných. 41 procent Čechů spatřuje budoucnost ČR v rámci Unie; 29 procent respondentů by uvítalo, kdyby ČR z EU vystoupila.

28. 5. 2017 – Praha

Češi jsou v tomto směru výjimkou. Mnohem pozitivněji hodnotili život v EU lidé v Polsku, Slovensku, Maďarsku, Bulharsku, Rumunsku a Chorvatsku. Pro odchod z EU se v těchto zemích rovněž vyslovilo méně dotazovaných, než v Česku. Průzkum se prováděl od února do dubna tohoto roku. Jeho výsledky byly prezentovány během mezinárodní konference Globsec, která se od pátku koná v Bratislavě.

Český premiér Bohuslav Sobotka v reakci na zveřejněné výsledky dle ČTK uvedl, že se do názoru lidí promítly obavy z migrační krize a neschopnosti EU ji efektivně řešit. Působení ČR v EU vidí jako úspěšné. Podle Sobotky země na vstupu do EU vydělala. „ Máme nejnižší nezaměstnanost v celé Evropské unii. Dokázali jsme využít evropské fondy pro modernizaci naší infrastruktury. Přišly investice, které by jinak nepřišly, pokud bychom nebyli v EU,“ řekl na konferenci Globsec Sobotka.

V jiném průzkumu, jehož výsledky v dubnu zveřejnil Eurobarometr, byly poměry obdobné. Češi tehdy vyjádřili naprostou spokojenost s EU ve 33 procentech. Byli tak vedle Britů (49 procent) nejmenšími optimisty z celé Unie. Na opačné škále se pohybovali Lucemburčané, kde EU hodnotilo kladně 84 procent respondentů, velmi spokojeni jsou v EU také Irové (81 procent) a Němci (79 procent). Nicméně Češi nepatřili k těm největším škarohlídům. Vůbec nejméně byli s EU spokojeni lidé v Řecku (32 procent), Rakousku (27 procent) a v Itálii a Velké Británii (shodně po 24 procentech). V Česku podíl euroskeptiků činil 20 procent. Průzkum Eurobarometru se uskutečnil na vzorku 28 tisíc občanů EU, v průměru odpovídalo v každé zemi kolem 1000 respondentů.

 

Výsledky šetření pro ČR. Zdroj: Eurobarometr.

 

 

Nezávislé noviny, ČTK. Náhledové foto: Pixabay