Češi jsou nedostatečně solidární v přijímání imigrantů. Ve svém projevu v Karolinu to přítomným akademikům sdělil šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker

Juncker svým projem v Karolinu zahájil dvoudenní návštěvu Prahy. Kromě setkání s českými politiky zde má na programu účast na konferenci o společné obraně DESCOP.

  1. 6. 2017

Jean-Claude Juncker ve čtvrtek v Karolinu vyjádřil svou nelibost nad stanoviskem české vlády, že do podzimního termínu parlamentních voleb Česká republika už nepřijme žádného běžence. Dosud jich převzala 12 z necelých 2600, k nimž se zavázala. Podle Junckera jsou Češi velcí Evropané a měli by být Evropany i v otázce migrace „Vy přijímáte pomoc od Evropy a měli byste tedy ukázat solidaritu,“ řekl Juncker.

Šéf Evropské komise označil otázku migrační politiky za jednu s oblastí, kde by státy EU měly postupovat jednotně, pokud chtějí dosáhnout úspěchu. „Evropa by neměla regulovat objem vody v nádržce na toaletě a podobné věci, ale existují věci, které musíme dělat společně,“ řekl.

Juncker nicméně připustil, že už dnes je řada věcí, kde členské státy jednotně nepostupují. Vícerychlostní Evropa je tak podle něj realitou. Ne všechny státy třeba přijaly euro a ne všechny státy jsou v schengenském prostoru. V jedné věci se ale všechny státy přeci jenom shodují. „Evropu demokratickou, bezpečnou a prosperující si přejeme všichni,“ řekl Juncker.

O tématu čtěte rovněž zde.

 

Nezávislé noviny, ČTK. Foto: Jean-Claude Juncker. Autor: fob