Brusel zahájil tažení proti zemím Visegrádu. Ve hře jsou miliardy korun

Evropská komise splnila své výhružky. Kvůli tomu, že Česká republika, Polsko a Maďarsko odmítají přijímat na své území migranty z rozvojových zemí, Brusel požene celou věc před Evropský soud.

14. 6. 2017

Podřiďte se, nebo…! Tak zní zhruba ve zkratce vzkaz, který dnes zaslali euroúředníci z Bruselu všem státům visegrádské čtyřky, vyjma Slovenska. To se na poslední chvíli hrozbě, že proti němu budou uplatněny ze strany Evropské komise sankce, vyhnulo.

Jak oznámil eurokomisař pro vnitro Dimitris Avramopulos, z Bruselu dnes na adresu českého ministra zahraničních věcí Lubomíra Zaorálka odeslali dopis, v němž českou stranu vyzývají, aby se vyjádřila ve věci odmítání běženců, které by Česko mělo přijmout na základě schválených kvót. Česká republika pro tyto kvóty sice nehlasovala, byla však přečíslena, když na Radě ministrů vnitra pro kvóty hlasovaly všechny státy, kromě států Visegrádu a Rumunska.

Podle těchto kvót by měla jen do tohoto září Česká republika přijmout 2600 imigrantů, většinou občanů Sýrie, Iráku a Eritreje, kteří jsou dosud dislokováni v záchytných centrech v Řecku a Itálii. Česká republika zatím přijala 12 běženců z této kvóty. Pak česká vláda oznámila, že vzhledem k horšící se bezpečnostní situaci v Evropě nepřijme až do podzimních parlamentních voleb už ani jednoho imigranta.

Brusel nyní bude měsíc čekat na odpověď, zda si česká vláda své odmítavé stanovisko rozmyslí. Obvyklá doba na reakci přitom tvoří dva měsíce. Podle Avramopulose však věc tentokrát více spěchá. Pokud Česká republika bude trvat na svém a imigranty z rozvojových zemí bude nadále odmítat, Evropská komise se zřejmě obrátí na Evropský soud. Když dá soud euroúředníkm za pravdu, České republice hrozí pokuta v řádu miliónů eur.

O programu na rozmisťování migrantů členské země EU rozhodly v roce 2015, kdy kulminoval jejich příliv tzv. balkánskou cestou. Prvních 40 000 migrantů bylo dobrovolným závazkem všech států, včetně České republiky. U dalších 120 000 byly státy V4 proti, ale byly přehlasovány. Polsko po změně vlády oznámilo, že nepřijme ani jednoho migranta. Slovensko jich dosud přebralo 16. Proti postupu EU ale podalo stížnost k Evropskému soudu. Maďarsko se přílivu běženců dlouhodobě brání, mimo jiné i tím, že na jižní hranici vystavilo systém plotů. V rámci relokačního programu bylo až dosud mezi členskými zeměmi EU přemístěno jen 21 000 osob. V poslední době se však tempo umisťování migrantů údajně zvyšuje.

 

Nezávislé noviny, ČTK. Foto: Dimitris Avramopulos. Zdroj: fob