Britská tajenka rozluštěna jen částečně: Theresa Mayová utrpěla ve volbách vítězství. Kdo teď bude vládnout zemi, se neví

Britské předčasné parlamentní volby skočily. Pro dosud vládnoucí konzervativce tím nejhorším možným způsobem. Theresa Mayová sice dosáhla největšího počtu mandátů, počet křesel však nestačí pro získání většiny potřebné k vládnutí.  

9. 6. 2017 – Praha

Již výsledky exit pollu, tedy průzkumu veřejného mínění u osob, které právě odvolily, ukazovaly na blížící se katastrofu. Konečné výsledky pak jenom potvrdily, čeho se dosud vládnoucí konzervativci tolik obávali: jejich strana nezíská většinu potřebnou pro klidné vládnutí a hlavně pevný mandát pro vyjednávání o brexitu s Evropskou unii.

Podle oficiálních výsledků, jak je zveřejnila agentura Reuters, získala Konzervativní strana 316 poslaneckých křesel, labouristé 261 křesel, Skotská národní strana 35 křesel a Liberální demokraté 12 křesel. Konzervativci přitom potřebovali získat aspoň 326 křesel z 650, které má Dolní sněmovna, aby dosáhli na většinu a tím i možnost sestavení jednobarevné vlády. Nyní se mezi odborníky probírají různé možnosti složení příštího kabinetu, včetně varianty, že by mohlo dojít i na menšinovou vládu labouristů. Jejich vůdce Jeremy Corbyn již vyzval premiérku Mayovou, aby odstoupila z funkce. Ta odpověděla, že nic takového udělat nehodlá, protože země teď potřebuje zklidnění atmosféry.

Výsledky předčasných voleb do britské Dolní sněmovny. Zdroj: Reuters

Dobře volby nedopadly ani pro skotské nacionalisty. Ti přišli o zhruba dvacet poslanců. Jejich místa získaly strany, které se vyslovovaly pro zachování jednoty Spojeného království. Jako vedlejší důsledek těchto voleb se tak jeví jako málo pravděpodobné, že by Skotská národní strana (SNP) přišla s požadavkem na druhé referendum o skotské nezávislosti. Předsedkyně skotských nacionalistů Nicola Sturgeonová přitom plánovala jeho uskutečnění na březen příštího roku. V průběhu volební kampaně však tuto kartu zvedala čím dál méně, jak se postupně ukazovalo, že možnost nezávislého Skotska je mezi voliči spíše nepopulární. SNP obsadí v novém britském parlamentu kolem 35 křesel, skotští konzervativci 13 křesel, labouristé sedm a liberální demokraté čtyři. V minulých volbách v roce 2015 přitom získaly tři celostátní strany ve Skotsku jen po jednom poslanci.

Hlavním vítězem předčasných voleb se tak stal nejspíše Jeremy Corbyn. Jeho Labouristická strana sice nedosáhla nejvyššího počtu křesel v Dolní sněmovně, přesto si proti poslednímu výsledku z roku 2015 polepšila. Corbynovi se hlavně podařilo přilákat k volbám mladé voliče, které oslovil autentičností svého vystupování. Naopak Mayová působila spíše prkenně. Jako premiérka nedokázala získat voliče, aby jí dali silný mandát pro jednání o brexitu, která mají začít ještě tento měsíc. Tato jednání a potřeba, aby Británie hovořila silným hlasem, přitom byly hlavním důvodem, proč Mayová předčasné volby vyvolala.

Více o tématu čtěte zde.

 

Nezávislé noviny, Reuters, ČTK. Foto: Theresa Mayová. Zdroj: fob