Britská premiérka Mayová by upřednostnila životy lidí před jejich právy. Změnu postoje způsobil teror v ulicích

Theresa Mayová během předvolebních setkání uvedla, že by bylo ochotna uvažovat o snížení ochrany lidských práv, pokud by to umožnilo ze země deportovat osoby podezřelé z přípravy terorismu či omezit jejich pohyb.

  1. 6. 2017 – Praha

Britská premiérka čelí rostoucí kritice za to, že ještě ve funkci ministryně vnitra snížila kvůli úspoře ve státním rozpočtu počty policistů v ulicích, čímž, dle opozice, přispěla svým dílem k nynějšímu zhoršenému bezpečnostnímu klimatu v zemi.

Po sérii tří teroristických útoků ve třech měsících, kterou měli na svědomí islámští radikálové, se tak pozornost veřejnosti přesunula z témat jako brexit či sociální stát, hlavně na bezpečnostní otázky. To vše za situace, kdy Konzervativní strana, v jejíž čele Mayová stojí, ztratila pohodlný náskok, který si před ostatními politickými stranami dlouhodobě udržovala, a nyní ji reálně hrozí, že nebude schopna dosáhnout v Dolní sněmovně většiny. Přitom ještě před nedávnem toryové počítali s drtivým vítězstvím, které by jim dalo pevný mandát k vyjednávání o brexitu s orgány Evropské unie.

Theresa Mayová tak ve snaze ještě na poslední chvíli situaci zachránit, neustále přitvrzuje rétoriku vůči islámsky motivovanému radikalismu. Podle jejího sdělení by tak úřady například měly mít pravomoc omezit pohyb podezřelého extrémisty v případě, že policie má dost důkazů o tom, že představuje hrozbu, ne však takovou, aby to stačilo na jeho stíhání. „Pokud nám v tom brání naše zákony chránící lidská práva, zákony změníme, abychom tak mohli postupovat,“ prohlásila Mayová na volebním mítinku ve městě Slough v jihovýchodní Anglii. Počátkem týdne zase požadovala delší tresty vězení pro lidi odsouzené za terorismus či zavedení jednodušších pravidel pro deportaci cizinců podezřelých z radikalismu.

 

Nezávislé noviny, ČTK. Foto: Theresa Mayová. By Controller of Her Majesty’s Stationery Office – https://www.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/588948/The_United_Kingdoms_exit_from_and_partnership_with_the_EU_Web.pdf, OGL 3, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=55774957