Bohuslav Sobotka končí v čele ČSSD

Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka oznámil, že v čele strany končí. Až do voleb ale zůstává premiérem vlády. ČSSD nyní povede Milan Chovanec, volebním lídrem se stává Lubomír Zaorálek. 

15. 6. 2017 – Praha

Bohuslav Sobotka na tiskové konferenci uvedl, že je výrazně nespokojen s volebními preferencemi, které ČSSD momentálně má. Podpora veřejnosti podle Sobotky neodpovídá práci, kterou ČSSD ve vládě ve prospěch občanů odvedla. Ačkoliv Sociální demokracie splnila 90 procent z volebního programu, v popularitě strana pokulhává a její podpora v posledních týdnech dále klesá, domnívá se Sobotka. Podle něj se v  Sociální demokracii šíří neklid, roste kritika a projevuje se malá důvěru v budoucnost. Jako předseda Sobotka cítí zodpovědnost za současnou situaci ve straně. Zájmy strany vždy upřednostňoval před osobními ambicemi. „Pokud má ČSSD zlepšit své šance před klíčovými volbami do poslanecké sněmovny, musí podle mého přesvědčení projít hlubšími změnami, tak aby dokázala oslovit občany, tak aby dokázala mobilizovat své členy a dokázala mobilizovat své sympatizanty. Proto jsem navrhl, aby došlo k novému rozdělení odpovědnosti ve vedení ČSSD. K zítřejšímu dni opustím funkci předsedy strany “ řekl Sobotka.

Vedení ČSSD se nově ujme statutární místopředseda Milan Chovanec. Jeho úkolem bude před volbami ČSSD sjednotit. Bohuslav Sobotka na večerním grémiu rovněž navrhl, aby roli volebního lídra a tedy i kandidáta na premiéra vlády ČR převzal místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek. Sobotka uvedl, že podle jeho názoru má Zaorálek dostatek energie a odhodlání, aby se pustil do volebního zápasu. Sobotka doufá, že oznámené personální změny pomohou ČSSD posílit její pozici. Silná ČSSD je podle Sobotky nezbytná pro obhajobu zájmů lidí práce a udržení silného sociálního státu.
Bohuslav Sobotka sice končí jako předseda ČSSD, i nadále ale zůstává premiérem vlády. „ Osobně se nyní budu soustředit na dokončení práce ve funkci předsedy vlády. Chci zajistit, aby vláda fungovala stabilně, aby fungovala ve prospěch republiky, aby fungovala ve prospěch občanů a aby takto fungovala až do okamžiku, než z parlamentních voleb vzejde nová vláda,“ přislíbil Bohuslav Sobotka.

 

Nezávislé noviny, ČTK. Foto: Bohuslav Sobotka oznamuje konec v čele ČSSD. Zdroj: fob