Angela Merkelová hovoří ráda jménem celé Evropy, aniž by se Evropanů ptala na jejich názor

Summit skupiny sedmi nejrozvinutějších států světa (G7), který se konal v italské Taormině, skončil pro evropské státníky hůř, než si vůbec dokázali představit. Plánům hostitelské Itálie, že se do závěrečného usnesení podaří vpašovat pasáže o pozitivních přínosech imigrace se rázně postavil Donald Trump. Americký prezident rovněž smetl se stolu formulace hovořící o právech uprchlíků či jejich ochraně před vykořisťováním. Nakonec se tak podařilo schválit pouze usnesení o ochraně hranic a dále usnesení o bezpečnostních aspektech přistěhovalectví.

Donald Trump rovněž nepodpořil pařížskou dohodu o globální ochraně klimatu. Jako nejdůležitější problém dneška naopak označil boj proti terorismu. Určitý distanc si USA držely rovněž od ekonomických sankcí uplatňovaných mezinárodním společenstvím vůči Rusku. Světová diplomacie tak učinila doslova veletoč oproti kursu, který udržovala za časů prezidenta Obamy.

Angela Merkelová, která snad dosud doufala, že se Donald Trump přeci jen umoudří, že se dá nějak „ochočit“, jen co se dostane do blízkosti „pokrokových“ státníků, si musela zcela jistě připadat jak v nějakém špatném snu. Americký prezident se na summitu doslova vysmál všem nápadům, které na stůl položila delegace neomarxistů z EU. Zachoval si zdravý rozum a odolal nátlaku, který na něj byl vyvíjen. Zato Angela Merkelová si ještě na palubě letadla, s nímž se vracela do svého rodného Německa, nemohla zřejmě srovnat v hlavě, co tomu zatracenému Američanovi mohlo na dohodách tak vadit, že je odmítl podepsat. Vždyť co je tak špatného na právech uprchlíků a šancích, které migrace všem přináší? Vždyť s touto formulací neměla žádný problém ani italská vláda, a to jim vozí kolem 10 000 migrantů z Afriky týdně! Nebo ten boj proti globálnímu oteplování. Co je špatného na tom, když se planeta pokryje obřími vrtulemi? Vždyť se tak hezky lesknou na slunci? Nebo když auta budou již v blízké budoucnosti jezdit v rámci ochrany životního prostředí zřejmě znovu na dřevoplyn? Copak je ten Trump tak zabedněný, že nechápe, jaký úžasný pokrok pro všechny to vlastně představuje?

Jen co se ale Merkelová ocitla znovu mezi svými věrnými, a upila z tupláku, rychle se vzpamatovala. „Časy, kdy jsme se mohli zcela spoléhat na druhé, jsou do značné míry pryč. V posledních dnech jsem si to jasně uvědomila. A jediné, co mohu říct, že my, Evropané, musíme vzít svůj osud do vlastních rukou,“ prohlásila s narážkou na Trumpa. Přítomní Němci jí za projevenou odvahu uznale aplaudovali.

Nu, že jsou dnes v Německu lidé slepě oddaní budování multikulturálního socialismu, víme už dlouho. Jen nevíme, proč do toho svého „existenciálního“ boje za lepší svět Němci znovu a znovu tahají celou Evropu.

Vystoupení německé kancléřky Angely Merkelové zde.

 

Nezávislé noviny