Američané se zbavují vlastní minulosti. Kde se to zastaví?

Studenti Hofstra Univerzity na dnešek naplánovali protestní shromáždění. Hodlají se na něm zasadit o odstranění sochy Thomase Jeffersona z univerzitního kampusu. Někteří studenti jsou ale proti a organizují vlastní petici na uchování sochy.

Na akci upozornila televize Fox News. Citovala studenty, kteří v postavě Thomase Jeffersona, jednoho ze zakladatelů USA, dnes spatřují především symbol bělošské nadřazenosti. Podobně jako to udělalo již 25 severoamerických měst před nimi, rovněž oni už nechtějí při každé cestě na vyučování hledět na tvář toho, kdo podle nich utiskoval jejich předky. V petici, kterou sepsali, tvrdí, že tzv. Jeffersonské hodnoty dláždily cestu konstrukci institucionalizovaného rasismu a legalizovaly podřízenost černochů v USA.

Celá hysterie, rozpoutaná v posledním roce kolem toho, co se nazývá symboly bělošské nadvlády a rasového útlaku, začala nejprve útokem na pomníky konfederačních generálů z občanské války Severu proti Jihu, následoval pogrom na sochy dalších osob, které měly být ve své době jakkoliv spojeny s institutem otrokářství, a nyní přišla řada i na samotné „Otce zakladatele“ USA.

Thomas Jefferson byl pro vznik USA bez jakéhokoliv přehánění postavou naprosto klíčovou. Vzděláním právník, byl jedním z autorů Prohlášení o nezávislosti z roku 1775, které vyhlašovalo rovnost občanů před zákonem, svrchovanost lidu, právo na soukromé vlastnictví a další, na tu dobu velmi pokroková ustanovení. Jeffersonovi se nepodařilo, i když o to usiloval, prosadit návrh na zrušení otroctví. Bylo zvláštním paradoxem doby, že přes své velmi pokrokové názory sám černé otroky vlastnil. V pozdějších letech, když se stal v pořadí třetím americkém prezidentem, se ale zasadil za přijetí zákona o zákazu dovozu otroků do USA.

Thomas Jefferson proslul svou vzdělaností, ovládal řadu jazyků, včetně těch klasických. Rád fyzicky pracoval, v životě i v úřadu prosazoval střídmost a prostotu. Zřejmě i proto byl vždy značně oblíbený hlavně mezi americkými městskými liberály. Nezapomenutelná je filmová scéna, kdy typický newyorský levicový intelektuál Frank Navasky ve filmu Láska přes internet před přítelkyní vyzdvihuje „Jeffersonskou čistotu“, která je potřeba, aby si město udrželo svou historickou integritu.

Intelektuál Frank Navasky (G. Kinnear) vysvětluje Kathleen Kellyové (M. Ryanová) přednosti Thomase Jeffersona

Aby se při hodnocení Jeffersonovy osobnosti nezapomínalo na celkový kontext, v němž tento člověk žil a uvažoval, upozornil v televizi Fox News Chris Kostulias: „Je pravda, že byl otrokář a dělal některé špatné věci. Ale na druhé straně vykonal i mnoho dobrých. Rozhodně si nemyslím, že bychom na zakladatelské postavy USA měli hledět stejným způsobem jako na konfederační generály.“

Hofstra University vydala k věci jen oficiální prohlášení, v němž studentům přiznala právo na poklidný protest v záležitostech, které se jich mohou týkat. „Těšíme se na vzájemnou výměnu myšlenek a perspektiv na toto téma,“ stojí v prohlášení.

Otázkou je, zda rebelujícím studentům jde právě o nějakou vzájemnost myšlenek. Zatím to vypadalo tak, že jedna strana jen vznášela požadavky, a druhá bezradně ustupovala. Ocitáme se tak ve světě, kdy nikdo není dost liberální, aby nemohl být osočen ze zpátečnictví. Vůz byl už spuštěn s kopce a nikdo neví, kde se zastaví. A kolik mrtvol za ním zůstane.

 

Nezávislé noviny, Fox News

Náhledové foto: Sousoší Mount Rushmore. V pořadí zleva G. Washington, T. Jefferson, T. Roosevelt a A. Lincoln. By Dean Franklin – 06.04.03 Mount Rushmore Monument. (Resized by User:ComputerHotline, 20:17, 12. Mai 2007.), CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=793015