Aeroflot místo do USA poslal americké cestující do Indie. Prý kvůli jejich barvě pleti!

Skupina Američanů asijského původu letících na trase Dillí – Moskva – New York se dočkala zvláštního zacházení od zaměstnanců ruské letecké společnosti Aeroflot. Při mezipřistání v Moskvě jim bylo nařízeno, aby se vrátili zpátky do Indie. Prý kvůli barvě kůže.

Britský deník the Independent upozornil na zvláštní případ, který se stal skupině pěti Američanů asijského původu, kteří se počátkem ledna vraceli ze svého pobytu v Indii do USA. Pro svůj let zvolili trasu s mezipřistáním v Moskvě. Když se ale v Rusku po mnohahodinovém letu ocitli, zjistili, že jsou v pasti.

Zaměstnanci Aeroflotu Američanům v Moskvě sdělili, že z důvodu špatného počasí letiště JFK v New Yorku nepřijímá žádné lety. Zároveň jim bylo nařízeno, aby se vrátili zpátky do Dillí, odkud právě přilétli.

Jako důvod tohoto nezvyklého přání zástupci Aeroflotu uvedli, že v alternativních letech do USA bohužel nejsou k dispozici žádná místa a pro cestující není přímo v Moskvě k dispozici ani žádné ubytování.

To však neplatilo pro bílé cestující ze stejného letadla, jako byla skupina pěti Američanů asijského původu. Bělochům měl Aeroflot údajně vyjít vstříc a sedačky v náhradních letech jim poskytl. Asiatům naopak sdělil, že jim nevydá ani transitní visa, která by jim umožnila opustit letiště Šeremetěvo, či zůstat v zemi déle než 24 hodin.

„Co mělo být rutinním letem domů, se proměnilo v utrpení po tom, co zaměstnanci společnosti Aeroflot striktně odmítli umožnit americkým zákazníkům, kteří byli, nebo o nichž byli přesvědčeni, že jsou, jihoasijského původu, návrat do USA a namísto toho je vyhnali do Indie. Ovšem cestujícím ze stejného letu, kteří byli běloši, nebo tak byli vnímáni, bylo nabídnuto ubytování s navazujícími lety do USA.“ Anshul Agrawal

Americkým Asiatům bylo pracovníky Aeroflotu nařízeno, aby nejbližším spojem odletěli „zpátky do Asie.“, jinak budou deportováni do Indie ruskými úřady. Zoufalí pasažéři se telefonicky spojili s americkým velvyslanectvím v Moskvě, kde jim sdělili, že pokud by je jako americké státní občany Rusové deportovali proti jejich vůli do třetí země, bylo by to v rozporu s platnými mezinárodními zákony.

Pracovník americké ambasády se několikrát pokusil projednat vzniklou situaci se zástupci Aeroflotu, ti se s ním ale odmítli vůbec bavit. Namísto toho zopakovali americkým cestujícím své pohrůžky, že budou deportováni, pokud se sami dobrovolně nevrátí do Indie. A jak jim bylo navíc zdůrazněno, v takovém případě by s nimi bylo zacházeno jako s kriminálníky a museli by ještě zaplatit vysokou pokutu.

Celou situaci na letišti v Šeremetěvu dokládá video jednoho z cestujících, na kterém pracovník Aeroflotu jménem Michail varuje skupinu Asiatů, že „budou deportováni“, pokud neopustí v příštích 24 hodinách zemi. Video dále ukazuje, jak Michail vztekle praští pasem jednoho z cestujících o stůl a když mu znovu připomenou, že jsou americkými státními občany, rychle odchází. Později se ale vrátí, aby cestujícím předal palubní lístky na let do Dillí.

„V případě této konkrétní události, k níž došlo před dvěma měsíci, naše společnost polevila z našich obvykle vysokých standardů služeb, a proto jsme již kontaktovali dotčené cestující, abychom jim vyjádřili naši omluvu. Naše interní šetření, které jsme v této věci provedli, nicméně prokázalo, že se nejednalo o diskriminaci založenou na vzhledu a rozhodně proto odmítáme takovou interpretaci stížnosti.“ Aeroflot

Pět cestujících nakonec nastoupilo do letadla letícího do Indie, protože „se obávali o svou bezpečnost a také byli absolutně rozladěni přístupem Aeroflotu, který jim opakovaně vyhrožoval.“ Stejně tak bylo nuceně vráceno i dalších dvacet asijských cestujících, kteří s nimi přiletěli do Moskvy z Indie.

Po příletu do Dillí bylo všem cestujícím sděleno, že v nejbližším týdnu jim nemohou nabídnout žádný spoj Aeroflotu do New Yorku. Čtyři cestující proto raději zaplatili tisíce liber za jednosměrnou letenku společnosti Qatar Airways do Washingtonu DC. Pátý stěžovatel, Anshul Agrawal, do Miami odletěl letadlem Aeroflotu o šest dní později.

Na svém facebookovém profilu pak Agrawal napsal: „Ztratil jsem týden v zaměstnání (takže letos už mám po dovolené) a utrpěl jsem hrozný psychický šok.“ Všech pět cestujících ztratilo několik dní v práci nebo ve škole.

Ve společné stížnosti, kterou následně sepsali, se uvádí:

„Co mělo být rutinním letem domů, se proměnilo v utrpení po tom, co zaměstnanci společnosti Aeroflot striktně odmítli umožnit americkým zákazníkům, kteří byli, nebo o nichž byli přesvědčeni, že jsou, jihoasijského původu, návrat do USA a namísto toho je vyhnali do Indie. Ovšem cestujícím ze stejného letu, kteří byli běloši, nebo tak byli vnímáni, bylo nabídnuto ubytování s navazujícími lety do USA.“

Letecká společnost Aeroflot na dotaz deníku the Independent zaujala k případu následující stanovisko:

„V případě této konkrétní události, k níž došlo před dvěma měsíci, naše společnost polevila z našich obvykle vysokých standardů služeb, a proto jsme již kontaktovali dotčené cestující, abychom jim vyjádřili naši omluvu. Naše interní šetření, které jsme v této věci provedli, nicméně prokázalo, že se nejednalo o diskriminaci založenou na vzhledu a rozhodně proto odmítáme takovou interpretaci stížnosti.“

 

Nezávislé noviny, the Independent

Náhledové foto: Airbus A 330 společnosti Aeroflot. Autor: Sergey Kustov – http://www.airliners.net/photo/Aeroflot—Russian/Airbus-A330-243/1952924/L/ – higher resolution image provided via email, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=16693020