1919: před 100 lety se narodil Michail T. Kalašnikov

Michail Timofejevič Kalašnikov se narodil 10. listopadu 1919 ve vesnici Kurja jako sedmnácté dítě svých rodičů, Timofije A. Kalašnikova a Alexandry F. Kalašnikové.

Během druhé světové války bojoval jako tankista v řadách 1. tankové armády pod velením maršála Katukova. V říjnu 1941 utrpěl v bitvě u Brijanska po zásahu svého tanku těžké zranění. Hospitalizace v nemocnici využil ke studiu konstrukce zbraní.

Během půlroční dovolené, kterou dostal na zotavenou po propuštění z nemocnice, zkonstruoval svůj první samopal.

Koncem roku 1944 Michail T. Kalašnikov navrhl zcela novou konstrukci automatické pušky. Její vývoj pokračoval i po válce, až v roce 1947 byla zbraň zařazena do výzbroje rudé armády pod označením AK-47.

Šlo o natolik povedenou zbraň, že jí bylo nakonec vyrobeno celkově 70 miliónů kusů, přičemž jen zhruba polovina vznikla v samotném Rusku.

AK-47, neboli kalašnikov či kalach, je dnes snad nejpoužívanější a nejznámější útočnou puškou na světě. Pro svou jednoduchou konstrukci a vysokou provozní spolehlivost i ve velmi obtížných bojových podmínkách, se stal bohužel i oblíbenou zbraní také nejrůznějších guerilových bojovníků.

Foto: Michail Kalašnikov na poštovní známce ruské pošty. Zdroj: Wikipedie. Autor: A. Drobyšev. https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=36481454