15. březen 1939 – okupace Česko-Slovenska nacistickým Německem

Před 79 lety obsadila vojska nacistického Německa zbytky Československa okleštěného půl roku předtím Mnichovskou dohodou. Pro Čechy a Moravany začalo šest let naplněných strachem a utrpěním.

„Kladu osud českého národa a země s plnou důvěrou do rukou vůdce Německé říše.“ Tato slova pronesl prezident Emil Hácha po tom, co několik hodin musel čelit brutálnímu psychickému nátlaku ze strany nacistických pohlavárů. Ti mu hrozili totálním zničením toho, co zbylo z prvorepublikového Československa, po tom, co bylo zrazeno svým hlavním západním spojencem, Francií, a následně donuceno přijmout mnichovský diktát, kterým přišlo o celé pohraničí, osídlené většinově německy hovořícím obyvatelstvem.

Prezident Hácha nakonec podlehl nátlaku a vyslovil souhlas s anexí zbytkového Československa Německem. Jen pár hodin na to, brzy ráno, vkročily oddíly pravidelné německé armády na půdu Česko-Slovenska. Souběžně se od českých zemí odtrhlo Slovensko, jehož představitel Jozef Tiso jednal s Hitlerem a došlo mezi nimi k uzavření dohody, podle níž se Slovensko osamostatní a Německo bude garantovat, že nový státní celek bude uznán ze strany Maďarska.

15. 3. 1939 v 11 hodin dorazily předsunuté německé jednotky na pražský Hrad. Lidé v ulicích Prahy byli situací šokováni. Zůstali ale v klidu, jen mlčky hrozili německým okupantům, projíždějícím kolem nich mezi zvolna padajícími sněhovými vločkami v otevřených automobilech a na motocyklech se sajdkárami. Pražští Němci zdravili své německé soukmenovce voláním „Heil Hitler!“

Policejní ředitelství briskně vydalo zákaz nočního vycházení a zrušení všech divadelních představení i promítání filmů. V 19.15 přijel na Hradčany samotný Adolf  Hitler, českou hradní stráž u hradní brány vystřídaly stráže SS. Emil Hácha, český prezident už jen podle jména, dorazil z Berlína do Prahy zvláštním vlakem až v 19.30. Symbolizovalo to jeho další roli, kdy se bude po celou dobu války pohybovat jen na vedlejší koleji.

Český národ čekalo šest let plných utrpění, strachu o život a čekání na návrat svobody a demokracie.

 

Nezávislé noviny

Náhledové foto: Vpád nacistických vojsk do Česko-Slovenska v roce 1939. Zdroj: Autor: neznámý – Vlastivěda Moravská – Svobodný stát a okupace, Volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6248684